Centrum Rozwoju Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych – adaptacja rozwiązań europejskich na wielkopolskim rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Biuro Consultingowo-Handlowe „Gwarancja” Jan Guss
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepełnosprawne
  • Osoby niepracujące
  • Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problemy w podjęciu działań w zakresie poszukiwania zatrudnienia, dokształcania lub przekwalifikowania przez osoby niepełnosprawne, będące w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Osoby te często charakteryzuje brak pewności siebie i motywacji, niskie poczucie własnej wartości, bierność, brak wiary we własne siły. Wypracowane instrumenty obejmują trzy zestawy rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych (stosowane w Belgii i Czechach). W ramach pakietu zaadaptowane zostaną: program doradztwa zawodowego, program poradnictwa psychologicznego oraz model rozwoju aktywności osób niepełnosprawnych. Istotą prezentowanych rozwiązań jest wykształcenie u bezrobotnych osób niepełnosprawnych poczucia wartości, postaw konstruktywnych, a także uświadomienie im ich umiejętności, pobudzenie aktywności życiowej i społecznej oraz przełamanie niechęci do działania. Rozwiązania zawierają równiez doradztwo zawodowe, tworzenie indywidualnego planu działania oraz warsztaty umiejętności życiowych i społecznych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązania mogą być stosowane przez instytucje rynku pracy (w tym powiatowe urzędy pracy), administrację samorządową (w tym urzędy gmin i powiatów), instytucje pomocy i integracji społecznej, doradców zawodowych, psychologów, organizacje pozarządowe zajmujące się aktywizacją osób niepełnosprawnych. Rozwiązania mogą być także wykorzystane przez lokalnych pracodawców. Zaadaptowane modele skierowane są przede wszystkim do niepełnosprawnych osób pozostających bez zatrudnienia.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

Rozwiązanie wykorzystuje doświadczenia partnerów z Belgii i Czech: Living Stone Dialoog vzw oraz APIS Nymburk spol. s.r.o. Pierwsza organizacja prowadzi działalność badawczą i szkoleniowo-doradczą na rzecz aktywizacji zawodowej, rozwoju przedsiębiorczości, powrotu grup osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynek pracy, angażowania partnerów publicznych i przedsiębiorstw w działania aktywizacyjne dla osób bezrobotnych. Parter czeski to firma consultingowa działająca na rynku usług szkoleniowych dla osób pracujących i bezrobotnych. Realizuje programy wsparcia dla osób powracających na rynek pracy przez szkolenia i zajęcia aktywizacyjne; identyfikację potrzeb i możliwości; wdrażanie nowatorskich programów szkoleniowych, treningowych i "retreningowych" (aktualizacja i odnowienie kwalifikacji).

Wypracowane produkty współpracy ponadnarodowej mogą korzystnie wpłynąć na zwiększenie skuteczności i efektywności instrumentów wspierajacych osoby niepełnosprawne w zakresie ich aktywizacji zawodowej.


Elementy składowe produktów (do zastosowania w praktyce):

Zestaw (w postaci e-booków), dostosowanych do polskiego rynku pracy, rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej, w skład którego wchodzą:

  • Program doradztwa zawodowego – z wykorzystaniem Indywidualnego Planu Działania dla osób niepełnosprawnych;
  • Program poradnictwa psychologicznego – program i narzędzia doradztwa psychologicznego ze skutecznymi narzędziami psychoanalizy, rozpoznawania i uświadamiania umiejętności, talentów i predyspozycji przydatnych w życiu zawodowym, kształcenia poczucia wartości i postaw konstruktywnych;
  • Model rozwoju aktywności osób niepełnosprawnych – program warsztatów umiejętności życiowych i społecznych niepełnosprawnych bezrobotnych mający na celu pobudzenie aktywności życiowej i społecznej, przełamanie niechęci do podejmowania inicjatywy, wzbudzenie postaw asertywnych, nauka komunikacji, motywacji i automotywacji, zarządzania czasem, organizacji, poczucia przynależności społecznej i poczucia odpowiedzialności m. in. przez aktywizacyjne formy zajęć (warsztaty, ćwiczenia) i aktywny udział wżyciu społeczności lokalnych.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Biuro Consultingowo-Handlowe „Gwarancja” Jan Guss
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany