WSPARCIE KOMPETENCJI NA STARCIE

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby do 25 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązania odpowiada na problem, którym są niewystarczające działania pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia (we współpracy z lokalnymi pracodawcami), w celu tworzenia zawodów kluczowych dla regionu, oraz niedostateczne metody aktywizacji osób młodych. Barierą w aktywizacji zawodowej osób w wieku 15-30 lat są także niezadowalające kompetencje zawodowe i językowe młodych mieszkańców województwa opolskiego oraz brak lub niskie doświadczenie zawodowe uczestników projektu.

Zaproponowane w projekcie rozwiązania to: dotycząca tworzenia zawodów kluczowych dla regionu, zaadaptowana z Niemiec, metodologia współpracy z pracodawcami; raporty oraz poradnik dla doradców zawodowych - zawierający niemieckie metody aktywizacji zawodowej osób młodych mających problemy z wejściem na rynek pracy. Wspomniana metodologia ma na celu zniwelowanie problemów pojawiających się w kontaktach pracowników instytucji rynku pracy, pracodawców i osób poszukujących pracy. Dzięki temu w regionie zwiększy się liczba osób z kompetencjami zgodnymi z rzeczywistymi potrzebami pracodawców. Praktycznym uzupełnieniem powyższych rozwiązań będą także zaplanowane w projekcie staże dla uczestników (prowadzone zgodnie z niemieckim systemem dualnym, który polega na równoczesnym zdobywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej na określonym stanowisku pracy).


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez doradców zawodowych, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką bezrobocia, urzędy i instytucje pracujące z osobami bezrobotnymi i ich pracownicy, itp. Wypracowane w projekcie rozwiązania są ukierunkowane na wsparcie, pozostajacych bez zatrudnienia, osób młodych w wieku 15-30 lat.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera zagranicznego - Handwerkskammer Mannheim Rhein-Neckar-Odenwald. Jest to jedno z największych "ponadzakładowych" centrów kształcenia w Badenii Wirtembergii. Akademia Kształcenia jest ważnym partnerem w dualnym systemie kształcenia w obszarach: przemysłowym, technicznym i handlowym.
Współpraca ponadnarodowa, poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz adaptację rozwiązań, przyczyni się do poprawy współpracy pracowników instytucji rynku pracy z pracodawcami i osobami poszukującymi pracy, do lepszego dopasowania szkoleń zawodowych do potrzeb regionu, a także zwiększenia szans osób pozostających bez zatrudnienia na zdobycie pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom oraz potrzebom, przy jednoczesnym zwiększeniu szans pracodawców na uzyskanie zmotywowanych i wykwalifikowanych pracowników.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • raporty z wizyt studyjnych - przedstawiające niemieckie rozwiązania dotyczące dualnego kształcenia zawodowego i współpracy z pracodawcami;
  • poradnik dla doradców zawodowych - zawierający niemieckie metody aktywizacji osób młodych mających problem z wejściem na rynek pracy.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
Strona www:

wup.opole.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany