Tranzytowe miejsca pracy - Import modelu wsparcia dla szczególnie wrażliwych grup na rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: CTC Polska Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Osoby po 45/50 roku życia
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problemy związane ze zmniejszaniem się liczby ludności w województwie opolskim. Wyludnianie powoduje utratę zasobów siły roboczej w skali zagrażającej zarówno procesom rozwoju społeczno-gospodarczego, jak i finansom publicznym. Jednocześnie istnieje wielki potencjał zawodowy u osób 50+, które są nieaktywne zawodowo, co związane jest często z niską samooceną w tej grupie. Prowadzi ona do samotności, pogarszania się stanu zdrowia, wykluczenia, a nawet depresji. Barierą jest także niska popularność modeli na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, które zaspokajałyby u tej grupy potrzeby użyteczności, aktywności, akceptacji oraz znaczenia, (dzięki pełnieniu ważnych ról w społeczności lokalnej).
Wypracowane - we współpracy z partnerami z Austrii - rozwiązania dotyczą modeli aktywizacji zawodowej: programu szkolenia Akademia Animatora Osób Starszych oraz organizacji Tranzytowych Miejsc Pracy. Pierwszy model obejmuje profil zawodowy Animatora Osób Starszych, w tym opis predyspozycji, funkcji i celów osób, których zadaniem jest działanie na rzecz seniorów i ich aktywizacja w lokalnej społeczności. Profil ten będzie docelowo wdrażany przez uczestników projektu w formie zatrudnienia, własnej działalności gospodarczej lub społecznej w ramach organizacji pozarządowych. Przygotowanie do działalności odbywa się w formie cyklu szkoleń w ramach Akademii Animatora Osób Starszych. Drugi, komplementarny wobec pierwszego, model dotyczy Tranzytowych Miejsc Pracy, w ramach którego uczestnicy odbywają półroczne staże połączone z praktyką zawodową - są animatorami osób starszych i świadczą usługi aktywizacyjne na rzecz seniorów we własnym środowisku lokalnym. Raz w tygodniu odbywają spotkania z Job Coachem, osobą łączącą w sobie pośrednika pracy, doradcę zawodowego, psychologa oraz mentora. Nad rozwojem kwalifikacji zawodowych uczestników czuwają opiekunowie praktycznej nauki zawodu, nadzorujący realizację czynności zawodowych. Jest to czas na zdobycie doświadczenia i przekonanie się, że pomoc osobom starszym - a przede wszystkim ich aktywizacja zawodowa i społeczna - to ich cel zawodowy. Budując lokalny kapitał społeczny, wracają na rynek pracy i tworzą dla siebie przyszłe miejsce pracy w zawodzie animatora osób starszych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązania mogą być stosowane przez publiczne i niepubliczne instytucje rynku pracy, administrację samorządową, instytucje szkoleniowe, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje, które zajmują się aktywizacją zawodową osób 50+. Z rozwiązania skorzystają także lokalni przedsiębiorcy. Zaadaptowane modele kierowane są przede wszystkim do pozostających bez zatrudnienia (bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo) osób starszych, powyżej 50. roku życia.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnerów austriackich, którzy zajmują się aktywizacją zawodową bezrobotnych. ISOP (Innovative Sozialprojekte GmbH) jest organizacją non profit, która angażuje się w inicjowanie i wdrażanie usług społecznych, edukacyjnych i kulturalnych na rzecz długotrwale bezrobotnych. Drugi partner - bit management Beratung GmbH to firma szkoleniowo-doradcza, która realizuje usługi na zlecenie urzędów pracy. W tym prowadzi "Akademię zdrowia, opieki i spraw społecznych" i realizuje certyfikowane kursy i tworzy nowe profile zawodowe.
Współpraca ponadnarodowa, poprzez wypracowane rozwiązania, przyczyni się do aktywizacji zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia oraz zapewni możliwość wykorzystania dobrych praktyk w przyszłości. Uczestnicy projektu nabędą kompetencje niezbędne na rynku pracy (takie jak komunikacja, motywacja, samodyscyplina, umiejętność pracy w grupie, w realnym środowisku pracy).


Elementy składowe produktów (do zastosowania w praktyce):

Dokument opisujący zasady wdrażania obu modeli w województwie opolskim zawierający m.in.:

  • Program szkolenia "Akademia Animatora Osób Starszych" (w tym opis profilu zawodowego animatora oraz elementy składowe programu szkolenia zawodowego (150 godz.) przygotowującego do podjęcia pracy, rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej lub społecznej w ramach organizacji pozarządowej)
  • Model organizacji "Tranzytowych Miejsc Pracy" – półrocznych staży połączonych z praktyką zawodową, w których realizację zaangażowani są także Job Coach oraz opiekun praktycznej nauki zawodu.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • CTC Polska Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany