KLUCZ DO PRACY

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Techpal Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Kobiety
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Kobiety
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepracujące
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na trudności związane z wysokim bezrobociem oraz problemy w aktywizacji zawodowo-społecznej osób młodych w województwie warmińsko-mazurskim. Grupę tę czesto charakteryzuje brak doświadczenia zawodowego, niskie umiejętności pracownicze, a także niedostosowanie kwalifikacji zawodowych do potrzeb pracodawców.
Wypracowane w projekcie rozwiązanie (we współpracy z partnerami z Niemiec) to adaptacja usługi pn. "Dualny jobscoutig w realizacji praktyk zawodowych i pośrednictwa". Jest ona unikalną formą kompleksowego wsparcia (prowadzoną przez zespół specjalistów: jobscouta, psychologa i doradcę zawodowego) w procesie aktywizacji osób młodych pozostających bez zatrudnienia i ma na celu rozwijanie i wzmacniane ich mocnych stron. Istotą dualnego jobscoutingu jest ścisłe powiązanie procesu uczenia się z aktywnością zawodową. Projekt zakłada zaoferowanie absolwentom praktyk w firmach, na stanowiskach powiązanych z wiedzą pozyskaną w procesie edukacji. Dodatkowo uczestnicy podczas praktyk biorą udział w szkoleniach specjalistycznych pogłębiających ich kompetencje zawodowe. Zarówno miejsca odbywania praktyk zawodowych, jak i tematyka szkoleń specjalistycznych są dostosowane do indywidualnych predyspozycji każdej z osób uczestniczących w projekcie. Prediagnozę potrzeb i możliwości każdego uczestnika przeprowadzają psycholog i doradca zawodowy. Równolegle ekspert ds. rynku pracy prowadzi analizę podaży na rynku pracy, aby zoptymalizować szansę na podjęcie zatrudnienia przez uczestników. Ogniwem scalającym pracę zespołu odpowiedzialnego za kształtowanie kompetencji kluczowych (psycholog i doradca zawodowy) oraz eksperta ds. rynku pracy jest jobscout, który wyszukuje każdemu uczestnikowi konkretne oferty praktyk, organizuje szkolenia, zajmuje się monitoringiem staży, wyszukiwaniem ofert pracy, kojarzeniem uczestników z pracodawcami. W modelu istotną formą wsparcia, poprzedzającą praktyki zawodowe, są warsztaty grupowe oraz indywidualne spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym. Celem zajęć jest kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych uczestników – komunikacja, motywacja, radzenie sobie ze stresem, gotowość do zmian, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, poszukiwanie pracy. Celem zindywidualizowanych praktyk (w projekcie trwają one 5 miesięcy dla każdego uczestnika) jest takie przygotowanie uczestników do funkcjonowania w nowym środowisku, aby zapewnić im maksymalne prawdopodobieństwo podjęcia zatrudnienia. Szkolenia specjalistyczne, organizowane w połączeniu z praktykami zawodowymi, pozwalają uzyskać kompetencje/uprawnienia, które stają się atutem na rynku pracy.
Istotą działań projektowych jest wprowadzenie standardu aktywizacji zawodowej – usystematyzowanej i efektywnej usługi w kształtowaniu kompetencji kluczowych, realizacji praktyk zawodowych i pośrednictwa pracy  który bazuje na rozwijaniu i wzmacnianiu mocnych stron uczestników, a nie na usuwaniu deficytów i przekwalifikowaniu zawodowym.

Kto może skorzystać:

Rozwiązania mogą być stosowane przez publiczne i niepubliczne instytucje rynku pracy (w tym doradców, pośredników pracy) oraz inne placówki i instytucje, które zajmują się aktywizacją zawodową osób bezrobotnych. Zaadaptowany model ma służyć pomocą przede wszystkim młodym osobom bezrobotnym i nieaktywnym zawodowo.

Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenia partnera z Niemiec (Grone-Schule Nidersachsen GmbH-gemeinnnutzing). Zajmuje się ona integracją zawodową i pośrednictwem pracy dla bezrobotnych, w tym między innymi młodzieży. Dzięki współpracy z ekspertami niemieckimi (obejmującej szkolenie strony polskiej, wizyty studyjne, spotkania i raporty ewaluacyjne a także bieżące doradztwo) możliwe będzie wypracowanie własnego modelu opartego na niemieckich metodach aktywizujących młode osoby na rynku pracy.

Elementy składowe produktów (do zastosowania w praktyce):

  • Opracowanie dotyczące modelu pt. Dualny jobscoutig w realizacji praktyk zawodowych i pośrednictwa obejmujące: indywidualny plan działania, warsztaty kompetencyjne, wsparcie psychologa i doradcy zawodowego, praktyki zawodowe, pośrednictwo pracy.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Techpal Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/pdfscan fiszki projektowej.pdf
Strona www:

www.techpal.com.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany