EDUKACJA BEZ GRANIC

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Gmina Miasto Częstochowa
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Placówki oświatowe
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niskiej efektywności nauczania w częstochowskich szkołach zawodowych wynikający z niedostosowania kształcenia do trendów na rynku krajowym i międzynarodowym. Nauczyciele szkół zawodowych mają ograniczoną wiedzę na temat specyfiki rynku pracy, natomiast uczniowie niewystarczający dostęp do praktyk, w tym także zagranicznych.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie pn. Punkt Planowania Kariery (wypracowane przy współpracy partnerów z Niemiec, w postaci importu i adaptacji rozwiązań stosowanych w dualnym systemie kształcenia do warunków częstochowskich szkół zawodowych) ma na celu dostosowanie form i treści kształcenia w pięciu szkołach zawodowych w Częstochowie do wymagań krajowego i międzynarodowego rynku pracy, co prowadzi do zwiększenia efektywności nauczania w tych szkołach. W ramach zaproponowanego rozwiązania przewiduje się różnorodne formy wsparcia, m.in.: doradztwo zawodowe, kurs branżowego języka niemieckiego, tematyczne warsztaty (warsztaty energii odnawialnej, systemy solarne, warsztaty giełdowe i bankowe) oraz wizyty studyjne (m.in. do firm produkujących kolektory słoneczne i budynki pasywne, a także na Giełdzie Papierów Wartościowych i w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Punkt Planowania Kariery będzie zajmował się m.in. nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z przedsiębiorstwami zagranicznymi w celu zorganizowania praktyk dla uczniów częstochowskich szkół zawodowych. Istotną wartość projektu stanowią kursy certyfikowane i uznawane na międzynarodowym rynku pracy: kurs KNX dotyczący projektowania oraz obsługi systemów i urządzeń w budynkach pasywnych oraz kurs komputerowy ECDL. Najlepsi uczestnicy projektu odbędą tygodniową praktykę w przedsiębiorstwach w Niemczech. W ramach projektu przewidziano ponadto środki na zakup wyposażenia do laboratorium systemów solarnych w Centrum Kształcenia Praktycznego.

Dzięki wdrożeniu rozwiązania uczniowie kończący szkoły będą bardziej rozpoznawalni jako fachowcy przygotowani do funkcjoowania na rynku pracy, co również może zachęcić młodzież, by wybierała szkolnictwo zawodowe, które może być atrakcyjne i może zapewnić ciekawą i dobrze płatną pracę.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły zawodowe, przede wszystkim kształcące w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wsparcie skierowane jest do uczniów i nauczycieli szkolnictwa zawodowego.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia dwóch partnerów z Niemiec. Obie placówki współpracują z przedsiębiorcami i rozwijają kwalifikacje uczniów, zapewniając płynne przejście ze szkoły na krajowy i międzynarodowy rynek pracy. Współpraca międzynarodowa pozwoli na zwiększenie mobilności uczniów na międzynarodowym rynku pracy (będzie to efektem ich udziału w praktykach zagranicznych i wizytach studyjnych) oraz na polepszenie ich sytuacji na rynku pracy dzieki działalność Punktu Planowania Kariery stworzonego w ramach projektu.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Adaptacja i import rozwiązań stosowanych w niemieckim, dualnym systemie kształcenia do warunków częstochowskich szkół zawodowych.
  • Działalność Punktu Planowania Kariery oraz stosowanie rozwiązań niemieckiego systemu kształcenia z zakresu współpracy szkół z przedsiębiorcami.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Gmina Miasto Częstochowa
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.czestochowa.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany