MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Województwo małopolskie – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Szkoły
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem związany z niewystarczającym dostępem do nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań stosowanych powszechnie od wielu lat w innych krajach europejskich w szkolnictwie zawodowym.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, opracowane przy współpracy partnerów z Niemiec i Francji, to min. osiem opracowań dotyczących innowacyjnych form nauczania i oceniania. Ma ono na celu wzmocnienie kształcenia zawodowego w poszczególnych branżach, lepsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawę społecznego wizerunku kształcenia zawodowego, szczególnie wśród młodzieży oraz rodziców. Na przygotowane rozwiązanie składają się różne formy wsparcia dla uczniów małopolskich szkół zawodowych kształcących się w siedmiu branżach. Na podstawie przygotowanych scenariuszy i programów rozwojowych uczniowie tych szkół uczestniczą w zajęciach wzmacniających kompetencje kluczowe (nauki matematyczno-przyrodnicze dla uczniów techników, wykorzystanie technologii informatyczno-komunikacyjnych w kształceniu zawodowym, języki obce z wykorzystaniem terminologii zawodowej). Projekt umożliwia ponadto pracodawcom włączenie się pracowawców w proces kształcenia kadr. Mogą oni podjąć lub rozszerzyć współpracę ze szkołami i zyskać realny wpływ na dostosowanie kształcenia do swoich potrzeb. Mogą także przyjmować uczniów na zajęcia praktyczne, a także pozyskiwać nowych wyszkolonych pracowników.

W ramach projektu powstał Małopolski Portal Szkolnictwa Zawodowego, który pomaga pracodawcom w poszukiwaniu praktykantów i stażystów oraz umożliwia promocję szkół. Uruchomiono również Centrum Wsparcia Edukacji Zawodowej pomagające nauczycielom w tworzeniu rozwojowych programów nauczania oraz w przygotowywaniu materiałów dydaktycznych. Przewidziano też wdrożenie programów doradztwa edukacyjno-zawodowego umożliwiających grupowe oraz indywidualne doradztwo dla uczniów w zakresie planowania kariery. Jednym z kluczowych elementów projektu jest także możliwość doposażenia wiodących szkół w sprzęt techniczny i dydaktyczny, który służy realizacji zajęć i programów rozwojowych szkół w ramach projektu.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły zawodowe (technika, technika uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe, szkoły policealne) w następujących branżach: mechaniczno-mechatronicznej, budowlanej, informatyczno-elektronicznej, turystyczno-gastronomicznej, rolno-przetwórczej, społeczno-medycznej oraz usługowej. Wsparcie skierowane jest do uczniów, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a pośrednio do przedsiębiorców, którzy będą mogli w przyszłości korzystać z wykwalifikowanej kadry.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnerów z Kraju Związkowego Turyngia (Niemcy) oraz Regionu Rodan-Alpy (Francja). Wypracowanie wspólnie z partnerami zagranicznymi innowacyjnych rozwiązań w odniesieniu do wybranych branż zawodowych pozwoli na zastosowanie sprawdzonych w praktyce działań oraz zastosowanie nowoczesnych technologii i metod nauczania uwzględniających udział przedsiębiorstw, przyczyniając się do dostosowania szkolnictwa zawodowego do aktualnych potrzeb i wymogów rynku pracy.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Osiem opracowań innowacyjnych form nauczania i oceniania.
Ze względu na dużą objętość produkt nie nadaje się do zamieszczenia w witrynie.
Beneficjent:
  • Województwo małopolskie – Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Strona www:

www.malopolskie.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany