MŁODZI NA START!

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby do 25 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem związany z niewystarczającymi narzędziami służącymi do jednoznacznego określania predyspozycji osobowych i zawodowych osób bezrobotnych. Zidentyfikowany w grupie długotrwale bezrobotnej młodzieży brak motywacji i chęci podjęcia zatrudnienia wpływa na mniejszą efektywność dotychczas proponowanego wparcia, a w konsekwencji skutkuje utrzymującym się wysokim wskaźnikiem bezrobocia.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to narzędzie w postaci E-doradcy (EGUIDE), które ma na celu szybkie i skuteczne określenie predyspozycji personalnych i zawodowych osób bezrobotnych. Zastosowany instrument pozwala (na wstępnym etapie rekrutacji) na prawidłowe zdiagnozowanie tych osóbi, a w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia szans na zatrudnienie objętych nim ludzi.

EGUIDE opiera się na psychometrycznej ocenie przyszłej kariery zawodowej osoby bezrobotnej. Narzędzie wypracowane na bazie irlandzkich doświadczeń umożliwia określenie potrzeb, zainteresowań i predyspozycji do podjęcia pracy przez badanego. Pozwala na interaktywne planowanie kariery zawodowej poprzez wykorzystanie narzędzi psychometrycznych (przedstawionych w postaci prostych i przyjaznych animacji, które są czytelne i zrozumiałe dla bezrobotnego (z uwzględnieniem tzw. trudnego klienta)).
Efektem zastosowania w procesie doradztwa narzędzia jest indywidualny raport psychometryczny bezrobotnego będący istotnym elementem w planowaniu dalszej ścieżki aktywizacji zawodowej. W konsekwencji przyczyni się to zmniejszenia niechęci młodych ludzi do podjęcia aktywności na rynku pracy i pozwoli na zmianę ich przyzwyczajeń, w szczególności na pokonanie zjawiska zwanego „dziedziczeniem długotrwałego bezrobocia.” Zastosowanie narzędzia pozwoli na zmianę przyzwyczajeń młodych ludzi, zwiększenie poziomu ich mobilizacji oraz aktywności na rynku pracy poprzez zbudowanie pewności siebie.


Kto może skorzystać:

Narzędzie E-doradca skierowane jest przede wszystkim do osób młodych (długotrwale bezrobotnych). Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje zajmujące się aktywizacją zawodową, takie jak instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe i inne podmioty zajmujące się aktywizacją osób bezrobotnych, itp.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenia partnera zagranicznego, Ballymun Job Centre (BJC). BJC jest irlandzką organizacją społeczną posiadającą statut organizacji charytatywnej. Ma ona na celu m.in. zwiększanie świadomości osób w zakresie ich umiejętności i zdolności w sferze zatrudnienia, zwiększenie poziomu zatrudnienia, wykształcenia i możliwości kształcenia zawodowego, rozwijanie innowacyjnych metod diagnozy potrzeb rynku pracy, pośrednictwo pracy oraz współpracę z instytucjami rynku pracy. Współpraca ekspertów polskich z irlandzkimi przyczyniła się do przystosowania interaktywnej metody e-doradztwa do polskich warunków.


Elementy składowe produktu(do zastosowania w praktyce):

E-doradca – interaktywne narzędzie pozwalające na wyłonienie grupy bezrobotnych osób, które najpełniej wykorzystają proponowane wsparcie i podejmą zatrudnienie.

Funkcjonalności zawarte w E-przewodniku wspierają doradcę zawodowego w jego pracy, pozwalają klientowi samodzielnie podjąć część lub wszystkie działania w zakresie:

  • określenia obszaru własnych zainteresowań w powiązaniu z różnymi obszarami rynku pracy i wykonywanych zawodów;
  • przeprowadzenia testu osobowości (zgodnie z tzw. wielką piątką - pięcioczynnikowym modelem osobowości: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość, sumienność) w kontekście wybieranego zawodu;
  • analizy obszarów umiejętności kognitywnych (sprawność językowa, arytmetyczna, skojarzeniowa, analityczna i przestrzenna).
Beneficjent:
  • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany