WYKWALIFIKOWANA I KONKURENCYJNA NA RYNKU PRACY

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja Familijny Poznań
Odbiorcy:
  • Kobiety
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Organizacje pozarządowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem długotrwałego bezrobocia wśród kobiet 50+. Kobiety te, z wielu różnych przyczyn (często niezależnych od nich), są marginalizowane na rynku pracy, co wpływa na wciąż zbyt wysoki odsetek długotrwale bezrobotnych w tej kategorii wiekowej. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniego wsparcia tej grupy docelowej w postaci próby aktywizacji kobiet 50+ pozostających poza rynkiem pracy.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie (wypracowane przy współpracy z partnerem z Danii), w postaci zaadaptowania i wdrożenia duńskiej metody aktywizacji zawodowej kobiet 50+ pozostających bez zatrudnienia, miało na celu - poza przeniesieniem tej metody na polskie warunki na terenie Szczecina, Koszalina oraz powiatu koszalińskiego, stargardzkiego i białogardzkiego - przede wszystkim wzrost aktywności zawodowej i kompetencji zawodowych tej szczególnej grupy docelowej.
Metoda ta polega na prowadzeniu warsztatów i kursów w sposób pozwalający odkryć uczestniczkom własne predyspozycje, zwiększyć ich wiarę w siebie i we własne możliwości. W konsekwencji w ramach projektu odbywały się profesjonalne szkolenia, warsztaty motywacyjne, grupowe i indywidualne doradztwo zawodowe, w ramach którego dla każdej z uczestniczek został opracowany indywidualny plan działania. Po ukończeniu szkoleń zawodowych odbywały się płatne trzymiesięczne staże zawodowe u lokalnych przedsiębiorców. Dla dopełnienia wsparcia po zakończeniu ww. działań uruchomiono również pośrednictwo pracy. Miało to wesprzeć i zintensyfikować działania służące podjęciu zatrudnienia przez uczestniczki projektu. Przez kilka miesięcy agencja pośrednictwa pracy pomagała uczestniczkom w doborze odpowiedniej oferty pracy i zdobyciu zatrudnienia.
Zastosowanie wypracowanego w ramach projektu kompleksowego rozwiązania pozwoliło na opracowanie nowego modelu dobrych praktyk, który będzie mógł być wykorzystany do aktywizacji bezrobotnych w różnym wieku i różnej płci. Trenerzy i doradcy uczestniczący w projekcie zdobyli ponadto nowe umiejętności, które będą mogli wykorzystywać w innych projektach dotyczących aktywizacji bezrobotnych


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez wszystkie instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką bezrobocia, urzędy i instytucje pracujące z osobami bezrobotnymi lub osobami zagrożonymi bezrobociem i pracowników tych instytucji, doradców zawodowych, pracowników socjalnych, pedagogów, psychologów, studentów nauk społecznych, itp. Wsparcie skierowane jest do długotrwale bezrobotnych osób, przede wszystkim do kobiet powyżej 50. roku życia.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystuje się doświadczenia partnera z Danii, KOFOEDS SKOLE (KOFOED'S SCHOOL), która jest prywatną instytucją socjalną zajmującą się szeregiem problemów społecznych, w tym zwłaszcza problemami związanymi z długotrwałym bezrobociem.
Współpraca ponadnarodowa pozwoliła na wymianę doświadczeń między partnerami projektu. Dzięki zastosowaniu unikalnej (i zaadaptowanej do polskich warunków) metody możliwa była ponowna integracja społeczna osób znajdujących się na marginesie. Dzięki współpracy ponadnarodowej osoby te w procesie reaktywacji społecznej miały możliwość aktywnego udziału i pracy z podmiotami pomagającymi w procesie reaktywacji społecznej. Dzięki współpracy z partnerami zostało przeszkolonych kilku trenerów i doradców, a podmioty pomocy społecznej miały możliwość poszerzenia wiedzy i doświadczenia w zakresie właściwego ponoszenia współodpowiedzialności za rezultat działań aktywizacyjnych.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja - poradnik dotycząca zaadaptowanej metody aktywizacji zawodowej kobiet 50+ pozostających bez zatrudnienia opracowana przez Kopenhaską Szkołę Kofoeda.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Fundacja Familijny Poznań
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Strona www:

familijny.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany