ZIELONA ENERGIA W SZKOŁACH

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: DC Edukacja sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Szkoły
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na aktualny problem niewystarczającej liczby szkół zawodowych w województwie zachodniopomorskim, które kształcą w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem termowizji. Istniejące szkoły są niedoposażone w nowoczesne materiały dydaktyczne, co niekorzystnie odbija się na jakości kształcenia w tym obszarze. Niewystarczające przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia także sprawia, że młodzież jest nieprzygotowana do wejścia na rynek pracy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie (wypracowane przy współpracy z partnerami z Czech i Szwecji), w postaci wypracowania trzech programów związanych z promocją kształcenia akredytacji w zakresie odnawialnych źródeł energii i termowizji, ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli i uczniów w tej tematyce oraz poprawę wyposażenia techników w nowoczesne materiały dydaktyczne. Przygotowanie programów zostało poprzedzone analizą treści kształcenia wybranych zawodów i przedmiotów pod kątem możliwości włączenia ww. zagadnień. W opracowywanym rozwiązaniu powstaje biblioteka scenariuszy zajęć dla wybranych przedmiotów zawodowych i kształcenia ogólnego dla szkół ponadgimnazjalnych oraz programy zajęć pozalekcyjnych. Materiałom dla uczniów towarzyszą programy przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć oraz sylabusy egzaminacyjne do certyfikacji uczniów. Realizację programów wspiera portal internetowy umożliwiający m.in. uczestnictwo w egzaminach certyfikacyjnych on-line. Uzupełnieniem wdrażanych programów są pikniki naukowe prowadzone w szkołach objętych projektem, które promują ofertę edukacyjną tych placówek z uwzględnieniem zagadnień odnawialnych źródeł energii i termowizji.
Zastosowanie ww. programów w szkołach zawodowych pozwoli na podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego poprzez wzrost kompetencji w zakresie OZE i termowizji.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez technika (nie tylko z województwa zachodniopomorskiego), które kształcą na kierunkach związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz metodami diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem termowizji. Wsparcie skierowane jest do nauczycieli i uczniów tego typu szkół. Beneficjentami rozwiązania będą także pracodawcy, którzy w uzyskają dobrze i praktycznie przygotowanych pracowników.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystuje się doświadczenia dwóch partnerów. Dzięki współpracy ponadnarodowej uczniowie mają możliwość teoretycznego i praktycznego zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie odnawialnych źródeł energii i termowizji (poprzez włączenie do nauki wybranych zawodów treści nauczania zaczerpniętych od partnerów zagranicznych). Nauczyciele poprzez bezpośredni kontakt z partnerami i ich wiedzą oraz doświadczeniem mają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, zwłaszcza praktycznej wiedzy, która pozwoli lepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Program promocji tematyki odnawialnych źródeł energii i termowizji do kształcenia zawodowego.
  • Program akredytacji dla techników objętych projektem (16 techników) dotyczący kształcenia w zakresie termowizji wypracowany przy współpracy FLIR Systems AB.
  • Program akredytacji dla techników objętych projektem (16 techników) dotyczący kształcenia w zakresie odnawialnych źródeł energii wypracowany przy współpracy Horizon Fuel Cell s.r.o.
Produkt współpracy ponadnarodowej jest dostępny pod adresem: http://kiw-pokl.org.pl/media/upload/produkty_pwp/f611/Elementy_merytoryczne.zip
Beneficjent:
  • DC Edukacja sp. z o.o.
  • Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Fiszka projektowa: application/pdffiszka projektowa.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany