DUALNE SPECJALISTYCZNE SZKOLENIA KADR DLA REGIONU

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Uniwersytet Opolski
Odbiorcy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
  • Szkoły zawodowe
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznie rozwiniętej oferty szkoleniowej odpowiadającej na potrzeby przedsiębiorców z województwa opolskiego.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to program szkoleniowy, który przyczyni się do podniesienia kwalifikacji zawodowych pracowników poprzez udział w szkoleniach w formie dualnej (teoretyczno-praktycznej). Dualny system kształcenia opiera się na bliskiej współpracy między uczelniami a przedsiębiorstwami, która umożliwia skuteczniejsze łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. Naukę w szkole prowadzą pracownicy dydaktyczni (zgodnie z programem nauczania), natomiast kształcenie praktyczne odbywa się w zakładzie pracy pod kierunkiem opiekuna praktyk oraz stałych pracowników przedsiębiorstwa. Dostosowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb regionalnego rynku pracy przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności przedsiębiorstw, które uzyskają łatwiejszy dostęp do fachowców znających branżę nie tylko od strony teoretycznej, ale przede wszystkim z praktyki.
Opis zasad funkcjonowania dualnego systemu podnoszenia kwalifikacji (wypracowany w oparciu o doświadczenia partnera niemieckiego), wraz z zestawem wniosków i rekomendacji będących wynikiem współpracy ponadnarodowej, został zawarty w publikacji podsumowującej pt. Adaptacja rozwiązań wypracowanych w warunkach systemu szkolenia dualnego w Niemczech do wymagań opolskich przedsiębiorców.

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), przede wszystkim z branż: piekarniczej, cukierniczej, drzewnej, budowlanej, fryzjerskiej. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do pracowników przedsiębiorstw z sektora MŚP.

Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie zostanie wykorzystane wieloletnie doświadczenie partnera niemieckiego (Izba Rzemieślnicza – Handwerkskammer Mannheim Rhein – Neckar – Odenwald). Organizacja zrzesza ok. 13 tys. firm, w których zatrudnionych jest ok. 85 tys. pracowników. Izba Rzemieślnicza świadczy na rzecz przedsiębiorców kompleksowe usługi, m.in.: poradnictwo prawne, usługi w zakresie promocji biznesu, konsultacje związane z zarządzaniem, szkolenia, doradztwo i praktyki zawodowe, egzaminy mistrzowskie, wsparcie kobiet w zakładaniu działalności gospodarczej.

Współpraca ponadnarodowa obejmie przede wszystkim zaadaptowanie rozwiązań (w zakresie dualnego kształcenia pracowników) udostępnionych przez partnera. W ramach projektu odbędą się dwa zagraniczne wyjazdy studyjne (dwa tygodnie – szkolenia teoretyczne, dwa tygodnie – szkolenia praktyczne) dla pracowników przedsiębiorstw. Dodatkowo odbędzie się wyjazd studyjny ekspertów biznesowych (przedsiębiorców) i ekspertów merytorycznych (naukowców) do siedziby Izby Gospodarczej, który ma na celu zapoznanie uczestników z dualnymi technikami szkoleń w wybranych branżach.

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt. Adaptacja rozwiązań wypracowanych w warunkach systemu szkolenia dualnego w Niemczech do wymagań opolskich przedsiębiorców.
Beneficjent:
  • Uniwersytet Opolski
Fiszka projektowa: application/pdffiszka projektowa.pdf
Strona www:

www.uni.opole.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany