AKTYWNA NA RYNKU PRACY
- Zatrudnienie i integracja społeczna
- projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
- Kobiety
- Osoby bezrobotne
- Osoby niepracujące
- Instytucje rynku pracy
- Organizacje pozarządowe
- Pracodawcy
- Przedsiębiorcy
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to nowa metoda aktywizacji zawodowej kobiet w wieku powyżej 50 lat, które pozostają bez zatrudnienia, wypracowana na podstawie doświadczeń niemieckich. Metoda odpowiada na problem, jakim jest wysoki odsetek bezrobotnych kobiet 50+ i brak ich aktywności zawodowej.
Niemiecką strategię aktywizacji wyróżnia kooperacja różnych podmiotów rynku pracy. Przede wszystkim jest to ścisła współpraca z pracodawcami na każdym etapie realizowanych projektów. W wyniku wymiany doświadczeń z partnerem zauważono, że ważne jest czynne wspomaganie kobiet w wieku 50+ w poszukiwaniu pracy, a także rola doradcy zawodowego, zarówno w trakcie trwania szkoleń, jak i w czasie odbywania przez uczestnika projektu stażu zawodowego. Istotą zaadaptowanego przez fundację programu jest kontakt z pracodawcami na etapie poszukiwania możliwości organizacji stażu zawodowego oraz w trakcie jego odbywania. Jego podstawą jest stworzenie listy około 100 firm z obszaru na którym realizowany jest projekt; wysłanie listu informującego o realizowanym przez fundację projekcie (wraz z wyszczególnieniem korzyści płynących z zatrudnienia osób w wieku 50+); telefoniczne umówienie przedstawicieli zainteresowanych firm na spotkanie informacyjne w celu zachęcenia do współpracy (podczas spotkania zaproponowanie metody rekrutacji polegającej na przesłaniu firmie anonimowych CV uczestniczek projektu spośród których wybranych zostanie przez firmę kilka najbardziej interesujących); przeprowadzenie rozmów rekrutacyjnych (w siedzibie fundacji lub pracodawcy), podczas których pomocą służyć mogą doradcy zawodowi pracujący przy realizowanym projekcie.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką bezrobocia, urzędy i instytucje pracujące z osobami bezrobotnymi lub osobami zagrożonymi bezrobociem i ich pracownicy itd.
Nowa metoda aktywizacji zawodowej jest skierowana do kobiet pozostających bez zatrudnienia w wieku powyżej 50 lat.
Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:
W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera zagranicznego, Bildungswerk der Thüringer Wirtschaft e.V. (BWTV). Wykorzystanie doświadczeń niemieckich pozwoli na ulepszenie i usprawnienie realizacji Programu Aktywizacji Zawodowej (czynne wsparcie uczestniczek programu w poszukiwaniu miejsc stażowych) oraz staży zawodowych (monitoring przebiegu stażu i wsparcie w jego utrzymaniu), co przełoży się na szybsze i lepsze wyniki w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych kobiet w wieku 50+. W szerszym aspekcie korzystnym efektem współpracy z partnerem niemieckim jest podniesienie wśród właścicieli, kadry zarządzającej i pracowników przedsiębiorstw świadomości iw zakresie korzyści płynących z zatrudniania osób 45/50+ oraz wzbudzenie w nich potrzeby zarządzania wiekiem w swoich przedsiębiorstwach.
Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):
Poradnik dotyczący nowej metody aktywizacji zawodowej pt. "Model aktywizacji zawodowej kobiet w wieku 50+, opracowany we współpracy z Bildungswerk der Thüringer Wirtschaft e.V.", zawierający:
- artykuły trenerów i doradców zawodowych pracujących przy projekcie, zgodnie z założeniami nowej metody aktywizacji;
- publikację eksperta (ze strony partnera współpracy ponadnarodowej) dotyczącą nowej metody aktywizacji.
W ramach realizacji projektu powstały dodatkowo trzy raporty z wizyt (dwa mają na celu opracowanie nowej metody aktywizacji, jeden jest raportem z wizyty monitorującej zgodność przebiegu aktywizacji zawodowej kobiet w wieku powyżej 50 lat z nowoopracowaną metodą).

- Fundacja Familijny Poznań

- produkt współpracy ponadnarodowej
- PWP opracowany