WIELKOPOLSKIE CENTRUM PROMOCJI CSR

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Rada OPZZ Województwa Lubuskiego
Odbiorcy:
  • Osoby pracujące
  • Pracodawcy
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
  • Związki zawodowe
Użytkownicy:
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
  • Związki zawodowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznego poziomu współpracy partnerów społecznych w zakresie wdrażania koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu1.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model promocji koncepcji CSR, na który składają się szkolenia dla reprezentantów pracodawców oraz związków zawodowych (m.in. prowadzenie efektywnego dialogu społecznego; mediacja, komunikacja, negocjacje; flexicurity2 jako koncepcja zwiększająca elastyczność działania przy zapewnieniu bezpieczeństwa) oraz publikacja zawierająca dobre praktyki partnera brytyjskiego w tym zakresie. W ramach projektu powstało również Wielkopolskie Centrum Promocji CSR, do którego zadań należy promowanie działań społecznie odpowiedzialnych, przede wszystkim wśród przedstawicieli biznesu i organizacji związkowych.

----------------------------

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility - CSR) - koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza jedynie spełniania przez organizacje biznesowe (przedsiębiorstwa) wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność.

2 Flexicurity (ang. flexibility – elastyczność, security – bezpieczeństwo) – koncepcja, tzw. złoty trójkąt, łącząca aktywną politykę rynku pracy, ideę kształcenia ustawicznego oraz nowoczesny system ochrony socjalnej, które sprowadzają się do łączenia elastyczności zatrudnienia z bezpieczeństwem zatrudnienia. W koncepcji tej szczególną uwagę poświęca się osobom z grup defaworyzowanych na rynku pracy, oferując im możliwość podnoszenia kwalifikacji w ramach szkoleń zawodowych i innych usług rynku pracy.


Kto może skorzystać:

Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do przedstawicieli pracodawców, organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz pracowników.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera z Wielkiej Brytanii (General Federation of Trade Unions, GFTU), który zapewnia reprezentację i wsparcie dla organizacji związkowych zrzeszonych w ramach federacji, w tym przede wszystkim poprzez organizowanie kursów, szkoleń oraz udzielanie wsparcia w ramach negocjacji z pracodawcami.

Współpraca ponadnarodowa w ramach niniejszego projektu objęła wizytę studyjną, która stała się okazją do poznania brytyjskich rozwiązań i dobrych praktyk w zakresie CSR. Kolejnym elementem współpracy był udział ekspertów brytyjskich w konferencji podsumowującej realizację projektu.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Publikacja podsumowująca - zawiera wnioski z wyjazdu studyjnego oraz rekomendacje ekspertów na rzecz wdrażania koncepcji społecznej odpowiedzialności wśród pracodawców i związków zawodowych.

Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Rada OPZZ Województwa Lubuskiego
Strona www:

www.opzz.org.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany