MIĘDZYNARODOWY PROGRAM STUDIÓW INFORMATYKI I MATEMATYKI STOSOWANEJ DLA BIZNESU NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Uniwersytet Wrocławski
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Użytkownicy:
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego polegający na niewielkiej liczbie studentów z zagranicy, których uczelnia - z różnych względów - chciałaby przyciągnąć. Problem ten wynika z ze słabej oferty dydaktycznej, która nie może konkurować z ofertą uczelni zagranicznych, co przekłada się na niskie zainteresowanie studiami w Polsce. Niski stopień internacjonalizacji wyklucza krajowe uczelnie z globalnej konkurencji o prestiż, najlepsze kadry i najlepszych studentów, a w konsekwencji powoduje zamknięcie w krajowym środowisku i ograniczenie wymiany wiedzy ze środowiskiem międzynarodowym. W obecniej chwili brak w ofercie wydziału interdyscyplinarnych studiów III stopnia. Innym problemem, któremu ma przeciwdziałać wypracowywane w projekcie rozwiązanie, jest niska mobilność międzynarodowa kadry wydziału wynikająca z ograniczonego dostępu do staży, stypendiów zagranicznych i szkoleń, zwłaszcza wśród młodych doktorów oraz doktorantów. W ofercie wydziału brak ponadto studiów II stopnia z zakresu najnowszych rozwiązań w informatyce, co również ma wpływ na brak dostosowania praktycznych elementów kształcenia do standardów europejskich.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie (wypracowane przy współpracy partnerów z Niemiec) w postaci utworzenia „Interdyscyplinarnych Środowiskowych Studiów Doktoranckich”, wraz z nową specjalnością na studiach II stopnia i nowopowstałymi dwoma pracowniami dydaktycznymi, ma na celu wzrost liczby cudzoziemców zainteresowanych ofertą dydaktyczną wydziału. Spowoduje to wzrost mobilności studentów studiów doktoranckich oraz młodej kadry akademickiej, jak również podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w dziedzinie tworzenia i prowadzenia innowacyjnych programów studiów przez udział w międzynarodowym programie szkoleniowym oraz w stażach naukowo-badawczych w podmiotach należących do sieci współpracy partnerów. W ramach rozwiązania będą odbywały się spotkania panelowe z pracodawcami oraz staże zawodowe oparte o programy zaadaptowane od partnerów niemieckich. Nastąpi zwiększenie stopnia innowacyjności nauczania na studiach II stopnia poprzez przygotowanie, otwarcie i realizację nowej specjalności. Zastosowanie rozwiązania w praktyce pozwoli na umiędzynarodowienie kształcenia na Wydziale Matematyki i Informatyki poprzez dostosowanie programów do aktualnych potrzeb rynku, a także przygotowanie odpowiednich narzędzi do podniesienia poziomu kształcenia.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie wyższe kształcące na kierunkach związanych z informatyką i matematyką stosowaną dla biznesu. Wsparcie skierowane jest do studentów i pracowników naukowych uczelni.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnerów niemieckich: Max-Planck-Institut Informatik, Saarbrucken oraz Universität des Saarlandes.

Współpraca ponadnarodowa umożliwi przyciągnięcie studentów, doktorantów i kadry akademickiej z innych państw, co w dalszej perspektywie przełoży się na jakość oferowanych zajęć oraz prowadzonych badań naukowych przez uczelnie krajowe.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Interdyscyplinarne Środowiskowe Studia Doktoranckie z informatyki i matematyki stosowanej z wykorzystaniem wzorów zaczerpniętych od instytucji badawczych zrzeszonych w konsorcjum (Kaiserslautern-Saarbrücken Computer Science Cluster) z udziałem profesorów wizytujących.
  • Materiały w języku angielskim do wykorzystania w ramach zajęć.
  • Uruchomienie nowych studiów II stopnia w obszarze „Inteligentnego przetwarzania danych” utworzonych na bazie niemieckich rozwiązań: opracowanie programu studiów oraz materiałów dydaktycznych, utworzenie specjalistycznej pracowni, zakup podręczników rekomendowanych przez partnerów zagranicznych.
  • Powstanie dwóch nowych pracowni.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Uniwersytet Wrocławski
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Strona www:

www.uni.wroc.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany