KSZTAŁCENIE WYSOKO WYKWALIFIKOWANYCH SPECJALISTÓW DLA SFERY PUBLICZNEJ W WYMIARZE TRANSEUROPEJSKIM

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Uniwersytet Wrocławski
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Użytkownicy:
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem zbyt słabego – z punktu widzenia pracodawców – przygotowania absolwentów do potrzeb rynku pracy. Rynek oczekuje bardzo specjalistycznych umiejętności, dlatego w projekcie zaadaptowano rozwiązania metodologiczno-dydaktyczne, które sprawdziły się u partnerów zagranicznych. Możliwość wdrożenia gotowych rozwiązań, zmodyfikowanych w niewielkim stopniu w celu dostosowania do polskich warunków, pozwoli oszczędzić czas i środki finansowe.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, wypracowane przy udziale partnerów z Niemiec i Słowacji, pn. „Nowy kierunek i nowa specjalność oparte na wzorcach adaptowanych od partnerów”, ma na celu wzmocnienie do 2015 roku potencjału dydaktycznego uczelni poprzez wdrożenie programu rozwoju ukierunkowanego na nowoczesne specjalistyczne kształcenie w zakresie nauk społecznych.

W ramach projektu zostały uruchomione: kierunek pn. „Socjologia grup dyspozycyjnych”; specjalność pn. „Dyplomacja lokalna i regionalna” na kierunku Dyplomacja europejska.

„Socjologia grup dyspozycyjnych” jest nowym kierunkiem na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia, który powstał na bazie rozwiązań metodologicznych i dydaktycznych w zakresie przedmiotów specjalnościowych adaptowanych od partnerów słowackich. Studia mają charakter interdyscyplinarny, łączą różne dziedziny nauki i dotyczą złożonych zagadnień życia społecznego, wyposażą absolwentów w specjalistyczne kompetencje profilowane do uwarunkowań systemów bezpieczeństwa. Na potrzeby uruchomienia kierunku powstaną: materiały dydaktyczne (sylabusy, narzędzia multimedialne oraz e-booki) do przedmiotów specjalnościowych, opracowane w oparciu o wzorce adaptowane od partnerów; seminaria z partnerami i pracodawcami oraz szkoła letnia (służące rozpowszechnieniu wzorców metodologiczno-dydaktycznych zaczerpniętych od partnerów oraz przybliżeniu studentom oczekiwań pracodawców); staże dla kadry Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), stypendia dla młodych doktorów, doktorantów oraz profesorów wizytujących (mające na celu przekazywanie wzorców metodologiczno-dydaktycznych od partnerów); staże dla studentów umożliwiające im zdobycie doświadczenia oraz umiejętności. 

Specjalność „Dyplomacja lokalna i regionalna” powstała na bazie rozwiązań metodologicznych i dydaktycznych w zakresie przedmiotów specjalnościowych adaptowanych od partnerów niemieckich. Studia są ukierunkowanie na indywidualizację nauczania, wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu przygotowania studentów do pracy w biznesie, ośrodkach innowacji, instytucjach publicznych.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie wyższe, prowadzące - lub chcące zorganizować - podobne kierunki. Wsparcie skierowane jest do studentów, pracowników naukowych uczelni i wszystkich osób zainteresowanych takimi kierunkami studiów i specjalnościami.

Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

Współpraca ponadnarodowa umożliwi: podniesienie jakości kształcenia i dostosowanie oferty edukacyjnej UWr do potrzeb gospodarczych, rynku pracy i trendów edukacyjnych obowiązujących na zagranicznych uczelniach; zwiększenie udziału pracodawców w procesie kształcenia na UWr; podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej i doktorantów UWr na rzecz efektywnego wdrażania kształcenia; wzmocnienie międzynarodowej współpracy UWr na rzecz internacjonalizacji i uatrakcyjnienia kształcenia.

Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Nowy kierunek i nowa specjalność oparte na wzorcach adaptowanych od partnerów zagranicznych (kierunek „Socjologia grup dyspozycyjnych” oraz specjalność na Dyplomacji europejskiej „Dyplomacja lokalna i regionalna”).
Beneficjent:
  • Uniwersytet Wrocławski
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany