GEOLOGIA STOSOWANA DLA PRZEMYSŁU – TESTOWANIE I WDRAŻANIE NOWYCH ROZWIĄZAŃ EDUKACYJNYCH OPARTYCH NA WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Uniwersytet Warszawski
Odbiorcy:
  • Administracja
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Użytkownicy:
  • Administracja
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedopasowania oferty kształcenia do potrzeb przemysłu. Dotychczasowe doświadczenia współpracy Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego z przemysłem są znikome, brak jest doświadczonej kadry (dotychczasowa - niezbyt liczna - kadra jest niezmienna od lat), co powoduje, że proponowana przez wydział oferta kursów kształcenia ustawicznego w obszarze geologii jest niewystarczająca i niedostosowana do potrzeb przemysłu.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie (w postaci utworzenia dwóch nowych kierunków studiów magisterskich oraz kursów kształcenia ustawicznego skierowanych do przedstawicieli przemysłu) ma na celu dostosowanie programów kształcenia do potrzeb innowacyjnej gospodarki, podniesienie kompetencji merytorycznych kadry naukowo-dydaktycznej Wydziału Geologii UW, zwiększenie oferty kształcenia ustawicznego poprzez adaptację nowych kursów skierowanych do osób spoza społeczności akademickiej, a także zintensyfikowanie współpracy z przemysłem, poprzez zaangażowanie przedstawicieli przemysłu we współtworzenie programów kształcenia. Zanim zostały przygotowane szczegółowe sylabusy i skrypty zajęć, w ramach przygotowywanego rozwiązania - wraz z partnerem niemieckim - nastąpił przegląd i ocena istniejących rozwiązań dydaktycznych, wymiana doświadczeń w zakresie organizacji kursów kształcenia ustawicznego, szczegółowe poznanie modelu współpracy partnera z przemysłem (poprzez zorganizowane wizyty studyjne, warsztaty) i zaadaptowanie części tych rozwiązań na Wydziale Geologii UW.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie kształcące na kierunkach związanych z geologią stosowaną – ukierunkowaną na przemysł. Wsparcie skierowane jest do studentów i pracowników naukowych uczelni oraz do osób spoza sektora akademickiego, w tym pracowników przedsiębiorstw, które są zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji w tym obszarze.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera niemieckiego: Technische Universitat Bergakademie Freiberg. Jest to uczelnia kształcąca w zakresie nauk o ziemi, która posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze współpracy szkolnictwa wyższego z przemysłem.

Dzięki współpracy ponadnarodowej skorzysta przede wszystkim UW, poprzez uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej Wydziału Geologii i podniesienie kompetencji praktycznych swojej kadry dydaktycznej. Dzięki organizacji kursów kształcenia ustawicznego sektor przemysłu uzyska nowe kadry odznaczające się wysokim poziomem wiedzy i praktycznych umiejętności. Co ważne, tego typu studia umożliwią poprawę współpracy uniwersytetu z przemysłem, co w długim okresie przyniesie wymierne korzyści dla całej gospodarki.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Utworzenie dwóch nowych kierunków studiów magisterskich (II stopnia) - Geologia stosowana, składająca się z ok. 800 godz. zajęć, do których zostanie przygotowanych 18 sylabusów i 8 skryptów oraz Applied Petroleum Geosciences składający się z ok. 1000 godz. zajęć prowadzonych w całości w języku angielskim, do których zostaną przygotowane 24 sylabusy i 12 skryptów.
  • Stworzenie 12 programów kursów kształcenia ustawicznego skierowanych do przemysłu (w oparciu o współpracę ponadnarodową ).
  • Raporty z badań przemysłu, procedury współpracy Wydziału Geologii z sektorem przemysłu.
  • Utworzenie na Wydziale Geologii UW stanowiska pełnomocnika ds. współpracy z przemysłem.
  • Opracowanie procedur współpracy z przemysłem.
  • Zebranie i wdrożenie rekomendacji przedstawicieli przemysłu do adaptowanych programów kształcenia.
Beneficjent:
  • Uniwersytet Warszawski
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.uw.edu.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany