Efektywny system zarządzania zmianą gospodarczą – szansa na poprawę sytuacji pracowników na świętokrzyskim rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce
Odbiorcy:
  • Osoby pracujące
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Związki zawodowe
Użytkownicy:
  • Związki zawodowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej wiedzy oraz braku praktycznych narzędzi w zakresie zarządzania zmianami gospodarczymi, które niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla pracowników i związków zawodowych.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to publikacja, zawierająca informacje na temat narzędzi z zakresu zarządzania zmianą gospodarczą, wskazująca metody wdrożenia modelu brytyjskiego przez związki zawodowe w województwie świętokrzyskim. W publikacji zamieszczono wnioski z warsztatów dla brytyjskich i polskich związkowców, przeprowadzonych we współpracy z organizacją General Federation of Trade Unions. Zakres tematyczny materiału obejmuje m.in. strategie związkowe w odpowiedzi na zmiany zachodzące w organizacji, ocenę możliwości wpływania na zmiany zachodzące w przedsiębiorstwie w drodze konsultacji i negocjacji, proces planowania pod kątem zmian strategicznych w organizacji, podejmowanie działań w odpowiedzi na likwidację miejsc pracy.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane w szczególności przez przedstawicieli związków zawodowych, zainteresowanych poprawą sytuacji pracowników w warunkach zachodzących zmian gospodarczych. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do pracowników przedsiębiorstw.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera z Wielkiej Brytanii (General Federation of Trade Unions, GFTU), który zapewnia wsparcie dla organizacji związkowych zrzeszonych w ramach federacji, w tym w szczególności poprzez organizowanie kursów, szkoleń oraz udzielanie wsparcia w ramach negocjacji z pracodawcami.

Współpraca ponadnarodowa w ramach projektu polegała w szczególności na adaptacji w Polsce rozwiązań brytyjskich w zakresie efektywnego zarządzania zmianami gospodarczymi przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów pracowników. Kluczowym elementem współpracy ponadnarodowej była wizyta studyjna i warsztaty, zorganizowane we współpracy z organizacją GFTU.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja podsumowująca projekt pn. "PWP Efektywny system zarządzania zmianą gospodarczą – szansa na poprawę sytuacji pracowników na świętokrzyskim rynku pracy" – opisuje rozwiązania z zakresu zarządzania zmianą gospodarczą oraz wskazuje metody wdrożenia modelu brytyjskiego przez związki zawodowe w województwie świętokrzyskim.
Beneficjent:
  • Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.zzm.org.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany