INTERDYSCYPLINARNE STUDIA DOKTORANCKIE Z MODELOWANIA MATEMATYCZNEGO

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Uniwersytet Gdański
Odbiorcy:
  • Osoby niepracujące
  • Osoby pracujące
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
Użytkownicy:
  • Osoby niepracujące
  • Osoby pracujące
  • Pracownicy naukowi
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niekorzystnej sytuacji studiów trzeciego stopnia w Polsce w obszarze zastosowań matematyki. Polska posiada najniższy wśród krajów OECD odsetek doktorantów z matematyki i jej zastosowań, a jest to dziedzina nauki kluczowa dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Oferta interdyscyplinarnych studiów doktoranckich (dodatkowo niedostosowana do potrzeb rynku pracy) jest zbyt wąska, gdyż kadra wydziałów matematycznych nie jest dostatecznie przygotowana do prowadzenia interdyscyplinarnych badań. Co więcej, sami uczestnicy studiów doktoranckich nie otwierają przewodów doktorskich, nie otrzymując wystarczającego wsparcia w zakresie wyboru atrakcyjnego tematu badań.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, w postaci utworzenia modelu studiów doktoranckich (typu „Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich z Modelowania Matematycznego”), ma na celu uatrakcyjnienie oferty kształcenia na uczelni, jej dostosowanie do wymogów rynku pracy, zwiększenie kompetencji kadry dydaktycznej oraz wzrost motywacji słuchaczy studiów do prowadzenia własnych badań. Model będzie się składał z opisu idei studiów, organizacji toku studiów, dokładnego opisu rozłożenia akcentów w procesie studiowania oraz przygotowania pracy doktorskiej, opisu organizacji zajęć obowiązkowych i fakultatywnych, wskazania narzędzi wspierających studentów (w tym znajdą się propozycje zakresu tematycznego potencjalnych doktoratów). W latach 2014 i 2015 zostaną uruchomione studia doktoranckie, na potrzeby których zostaną przygotowane m.in. krótkie filmy promujące tematy badawcze. Kształcenie na studiach zostanie uatrakcyjnione rocznymi programami stypendiów motywacyjnych, specjalistycznymi warsztatami i konsultacjami z zakresu prac doktorskich oraz miesięcznymi stażami na uczelniach zagranicznych i wyjazdami na specjalistyczne konferencje.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie prowadzące lub chcące zorganizować interdyscyplinarne studia doktoranckie związane z modelowaniem matematycznym. Wsparcie skierowane jest do studentów, pracowników naukowych uczelni i wszystkich osób zainteresowanych modelowaniem matematycznym i studiami doktoranckimi w przedmiotowym zakresie.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystuje się długoletnie doświadczenia partnera z Belgii – Ghent University. Uczelnia ta współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi na świecie, a specjalizuje się w promowaniu doktorantów z zastosowań matematyki.

Współpraca ponadnarodowa umożliwi pracownikom kadry dydaktycznej Uniwersytetu Gdańskiego zwiększenie kompetencji dydaktycznych i merytorycznych do prowadzenia zajęć. Wprowadzenie wypracowanego modelu studiów umożliwi wypełnienie luki na rynku polskich studiów interdyscyplinarnych z modelowania matematycznego, przyczyniając się do lepszego zaspokojenia potrzeb pracodawców na wysoko wykwalifikowaną kadrę zaznajomioną z narzędziami matematycznymi. Osoby, które dzięki wprowadzeniu rozwiązania zasilą kadrę uczelni będą dobrze przygotowane do współdziałania z sektorem biznesowym, co przełoży się na prowadzenie badań naukowych. Korzyścią ze współpracy ponadnarodowej docelowo będzie stworzenie ośrodka zajmującego się modelowaniem matematycznym na potrzeby różnych gałęzi wiedzy i przemysłu.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Model studiów doktoranckich typu IPA;
  • Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie z Modelowania Matematycznego IDSMM.
Beneficjent:
  • Uniwersytet Gdański
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Strona www:

ug.edu.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany