Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
Użytkownicy:
  • Placówki oświatowe
  • Pracodawcy
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problemy występujące w edukacji w obszarze zarządzania lotnictwem. Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, przygotowane przy współpracy z partnerem z Niemiec, w postaci systemu pn. "positioning within Aviation Industry", ma na celu wzmocnienie potencjału rozwojowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) z siedzibą w Rzeszowie jako ośrodka kształcenia kadr na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy.

Na system składają się:

  • szkolenia z programu "Positioning within Aviation Industry" oraz programu "Teaching and project workshops";
  • opracowanie merytoryczne i techniczne systemu "positioning within Aviation Industry", dostosowanego do realiów polskiego rynku pracy.

Studia na specjalności Aviation Management mają charakter praktyczny  studenci w ramach różnych przedmiotów pracują nad kilkudziesięcioma studiami przypadków, gdzie wykorzystują zdobytą na wykładach niezbędną wiedzę teoretyczną. Biorą również udział w semestralnej grze decyzyjnej, gdzie wcielając się w rolę menedżera linii lotniczej będą podejmować decyzje, jakie podejmowane są na takim stanowisku każdego dnia. Zajęcia odbywają się w wielokulturowych grupach, a najlepsi studenci będą mogli zrealizować rok studiów na uczelniach partnerskich. 

Korzyścią bezpośrednią z wypracowanego produktu jest zastosowana po raz pierwszy w polskich uczelniach metoda profilowania studiów oraz metoda symulacji na specjalności Aviation Management. 

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez studentów i pracowników naukowych na uczelniach technicznych, kształcących w zakresie zarządzania lotnictwem. Wsparcie skierowane jest do technicznych uczelni wyższych, które prowadzą lub chcą wprowadzić podobnego typu kierunki, a pośrednio do pracodawców, którzy współpracując z uczelniami, przygotowują również dla siebie przyszłych pracowników.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenia partnera z Niemiec, prywatnej uczelni the International University of Applied Sciences Bad Honnef. Uczelnia od kilkunastu lat prowadzi program studiów zarządzania w lotnictwie.

Dzięki współpracy z niemieckim partnerem na rzeszowskiej uczelni zostały zaadaptowane nowoczesne metody nauczania na specjalności Aviation Management: positioning within Aviation Industry i teaching and project workshops. Na podstawie niemieckich wzorców w tym zakresie został opracowany system programu „positioning within Aviation Industry” dla specjalności Aviation Management dostosowany do realiów polskiego rynku pracy w branży lotniczej oraz światowych trendów w tym zakresie.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • System „positioning within Aviation Industry” (pozycjonowania w zakresie zarządzania lotnictwem) na kierunku nauczania Aviation Management (zarządzanie lotnictwem).
Beneficjent:
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektu.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany