Tradycyjna kuchnia na Warmii i Mazurach

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja "Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach"
Odbiorcy:
  • Osoby pracujące
  • Pracownicy przedsiębiorstw
Użytkownicy:
  • Kadra zarządzająca
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej liczby i jakości szkoleń specjalistycznych ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników z branży gastronomicznej.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie obejmuje trzy modele szkoleniowe, skierowane do osób zainteresowanych podniesieniem poziomu wiedzy i nabyciem nowych umiejętności w zakresie technik przygotowywania i serwowania kawy, tradycyjnych metod wytwarzania wyrobów piekarniczych oraz technik przygotowywania dań z dodatkiem napojów alkoholowych. Na rozwiązanie składają się trzy podręczniki, które zostały wypracowane w oparciu o dobre praktyki partnera włoskiego oraz wnioski ze szkoleń warsztatowych przeprowadzonych przez realizatora projektu. Publikacje zawierają scenariusze zajęć, receptury, fiszki techniczne, opisy procesów oraz praktyczne wskazówki do wykorzystania w danej branży gastronomii. Każdy cykl szkoleniowy obejmuje zajęcia teoretyczne, ćwiczenia praktyczne (realizacja receptur — test degustacji), jak również symulacje procesów związanych z obsługą klienta restauracji (łącznie 3 x 40 godzin).


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez restauratorów oraz przedsiębiorców działających w branży hotelarsko-gastronomicznej. Wsparcie skierowane jest do osób pracujących w branży gastronomicznej, które są zainteresowane podwyższeniem oraz nabyciem nowych kwalifikacji zawodowych.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera włoskiego – Universita dei Sapori scarl Centro Nazionale di Formazione e Cultura dell’ Alimentazione, który specjalizuje się w kształceniu kadr dla sektora gastronomii. Uczelnia wypracowała własne metody kształcenia, w tym programy szkoleniowe oraz materiały dydaktyczne. 

Głównym obszarem współpracy parterów było zaadaptowanie włoskich metod i materiałów szkoleniowych do potrzeb i specyfiki polskiej branży gastronomicznej.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik pt.: "Poznanie kawy" zawierający program szkoleniowy dla baristów i pracowników gastronomii. Program obejmuje w szczególności następujące zagadnienia: zapoznanie z historią kawy, najpopularniejsze gatunki kawy w aspekcie geograficznym, proces obróbki, praktyczne informacje o technikach przygotowywania i serwowania kawy.

  • Podręcznik pt.: "Arte Bianca" zawierający program szkoleniowy dla pracowników gastronomii z zakresu piekarnictwa słonego. Program obejmuje w szczególności następujące zagadnienia: tradycyjne techniki wyrabiania i produkcji ciasta, różnice pomiędzy najpopularniejszymi sposobami przygotowywania chleba, dobór i ocena surowców, towaroznawstwo, gatunki zbóż używane w piekarnictwie, wpływ surowców na cechy sensoryczne produktu, ocena technologiczna i proces technologiczny.

  • Podręcznik pt.: "Stosowanie napojów alkoholowych w kuchni" zawierający program szkoleniowy dla pracowników gastronomii z zakresu wykorzystania napojów alkoholowych w kuchni. W programie znalazły się praktyczne informacje dotyczące technik przygotowywania potraw z użyciem różnych alkoholi, charakterystyka procesów destylacji i fermentacji, receptury na potrawy mięsne, rybne, dania z dziczyzny oraz przyrządzanie dań z owoców morza.
Beneficjent:
  • Fundacja „Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach”
Fiszka projektowa: application/mswordfiszka_projektowa.doc
Strona www:

www.fp.olsztyn.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany