STOP bierności 50+ w powiecie nowosolskim

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: "EMAT" HRC Elżbieta Matysiak
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Pracodawcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niskiej motywacji osób starszych (50+) do podjęcia pracy oraz, niezwiązanej z pracą, innej aktywności społecznej. Takie osoby tracą wiarę w możliwość zatrudnienia i prawidłowego wywiązywania się z obowiązków pracowniczych. Dodatkową trudnością jest niekorzystny wizerunek (wśród pracodawców) osób powyżej 50. roku życia, które powracają na rynek pracy. Dzięki wprowadzeniu modelu szwedzkiego, skierowanego na pełną diagnozę osobistą i zawodową uczestników projektu, planowane jest zwiększenie ich motywacji do zmiany sytuacji życiowej.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, wypracowane przy współpracy partnera ze Szwecji, to model pracy z osobami 50+ mający na celu przede wszystkim podniesienie poziomu motywacji do zmian i trwałego wyjścia z bezrobocia (bierności zawodowej) uczestników programu. Przygotowany model, w postaci publikacji zawierającej końcowy opis zaadaptowanej metody z analizą jej efektywności, ma na celu zwiększenie skuteczności wsparcia osób niepracujących/bezrobotnych 50+.
Wypracowany model powstanie na podstawie doświadczeń wynikających z pracy z osobami starszymi i obejmie m.in. warsztaty integracyjno-motywacyjne, warsztaty grupowe z doradcą zawodowym, tworzenie map kompetencji uczestników projektu, kursy kwalifikacyjne, płatne staże u pracodawców. Nowościami wdrożonymi w ramach współpracy ponadnarodowej będą: nowy sposób rekrutacji, „mapowanie" uczestników projektu, połączenie kursu zawodowego z realizacją staży u pracodawców, stopniowe wydłużanie stażystom dziennego wymiaru czasu pracy, warsztaty motywacyjne w trakcie trwania staży. Stworzony model zostanie upowszechniony wśród instytucji wspierających osoby 50+, co pozwoli na wdrożenie go w szerszej skali niż jedynie w działalności projektodawcy.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez wszystkie instytucje działające na rzecz aktywizacji i integracji osób wykluczonych społecznie, funkcjonujące w powiecie czy gminie, takie jak wojewódzkie urzędy pracy, powiatowe urzędy pracy, gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej, itp. Skorzystają na tym również pracodawcy i przedsiębiorcy, którzy w chwili obecnej osoby 50+ stawiają w niekorzystnym świetle i nie traktują jako wartościowych i efektywnych pracowników.

Wsparcie skierowane jest do osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem, przede wszystkim osób bezrobotnych i starszych (powyżej 50. roku życia).


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera ze Szwecji: Osby Muncipality. Szwecja znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem wysokości współczynnika aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia (zob.: Eurostat, II półrocze 2013r.), co świadczy o efektywności stosowanych przez Szwedów metod. Osby Muncipality to gmina, która od wielu lat realizuje, współfinansowane w ramach EFS, projekty skierowane do osób wykluczonych społecznie i zawodowo - m.in. projekt „More people to work", którego celem była aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach projektu eksperci z gminy Osby opracowali skuteczną metodę pracy z osobami bezrobotnymi. Gmina realizuje także projekt, którego celem jest rozpowszechnienie - opracowanej w ramach projektu - metody na terenie Szwecji i Unii Europejskiej.

Wartością dodaną współpracy ponadnarodowej jest uzupełnienie dotychczasowych działań o nowe innowacyjne elementy zapożyczone od szwedzkiego partnera. Współpraca ponadnarodowa przyczyni się do złagodzenia problemów związanych z aktywizacją osób 50+. Dzięki adaptacji modelu wypracowanego w gminie Osby w Szwecji mogą zostać rozwiązane problemy: niskiej motywacji uczestników projektu do podjęcia zatrudnienia oraz niekorzystnego obrazu osób powyżej 50. roku życia, które powracają na rynek pracy. Rozwiązanie tych problemów przyczyni się do zwiększenia trwałości zatrudnienia tej grupy zawodowej.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja zawierająca końcowy opis zaadaptowanej metody oraz analizę jej efektywności (100 egz. w wersji papierowej dla uczestników konferencji i wersja elektroniczna do pobrania na stronie projektodawcy),
  • Trzy raporty z wdrażania zaadaptowanej metody (publikacje dwujęzyczne).
Beneficjent:
  • "EMAT" HRC Elżbieta Matysiak
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.emat.com.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany