Energia odnawialna szansą Suwalszczyzny

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Wschodnia Agencja Rozwoju Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Obecne trendy rozwoju gospodarczego wskazują na konieczność zwiększania produkcji energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Inwestycje w "zieloną energię" dają szansę na rozwój nowych miejsc pracy. Absolwenci szkół zawodowych posiadają zadawalające przygotowanie teoretyczne, jednak w trakcie nauki nie mają bezpośredniego kontaktu z realnymi urządzeniami wykorzystywanymi w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE), co niekorzystnie przekłada się na możliwość znalezienia pracy w ramach wyuczonej specjalizacji. 

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, wypracowane przy współpracy z partnerami szwedzkimi i niemieckimi, odpowiada na zapotrzebowanie rynkowe i obejmuje powstanie Szkolnego Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii oraz wprowadzenie nowych kierunków nauczania w szkole: technik energetyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły zawodowe, kształcące w specjalnościach: technik energetyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wsparcie skierowane jest do uczniów i nauczycieli tego typu szkół. Na zastosowaniu rozwiązania skorzystają także przedsiębiorcy, którzy uzyskają absolwentów przygotowanych do pracy zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnerów ze Szwecji i Niemiec – Kompetenz Zentrum Energie Karlsruhe (Niemcy) oraz ZaDar AB (Szwecja). Instytucje partnerskie zrzeszają firmy/jednostki naukowe, realizują szkolenia, audyty energetyczne, prowadzą konsultacje w zakresie budowy/doboru urządzeń w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie "zielonej energii" jakim dysponują partnerzy ponadnarodowi, umożliwia uczestnikom projektu zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami wypracowanymi w krajach partnerów. Praktyki u zagranicznych pracodawców, wykłady na uczelniach wyższych, zapoznanie się z systemami szkolnictwa to elementy, które ułatwią adaptowanie nowych rozwiązań, wpłyną na wzrost wiedzy uczestników projektu w zakresie odnawialnych źródeł energii, języków obcych.

Współpraca ponadnarodowa przyczyni się zatem do opracowania autorskich programów nauczania z dziedziny OZE co w przyszłości przyniesie wymierne korzyści dla szkół, uczniów i przedsiębiorców w postaci wprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych dwóch nowych kierunków kształcenia. Budowa Szkolnego Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii nie byłaby możliwa bez przekazanych przez partnerów doświadczeń oraz informacji.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Budowa Szkolnego Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii.

  • Wniosek o wprowadzenie nowych kierunków nauczania w szkole: technik energetyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Beneficjent:
  • Wschodnia Agencja Rozwoju Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Strona www:

www.warwschod.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany