Szkoła trenera dla nauczycieli z Dolnego Śląska
- Edukacja i szkolnictwo wyższe
- projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
- Nauczyciele szkół podstawowych
- Nauczyciele szkół gimnazjalnych
- Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
- Administracja samorządowa
- Nauczyciele szkół podstawowych
- Nauczyciele szkół gimnazjalnych
- Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niekorzystnej sytuacji pracowników placówek oświatowych, którzy w wyniku likwidacji na Dolnym Śląsku blisko 40 szkół i przedszkoli, mogą być objęci zwolnieniami. Konieczne zatem jest podjęcie działań i wprowadzanie narzędzi pozwalających na rozwiązanie, a przynajmniej, złagodzenie niekorzystnej sytuacji tej grupy zawodowej.
Zaproponowane w projekcie rozwiązania, przygotowane przy współpracy z partnerem niemieckim, czyli adaptacja programu metody „Train of trainers” oraz adaptacja programów przekwalifikowania nauczycieli do wykonywania drugiego zawodu – nauczyciela edukacji dorosłych (andragogów) i trenera zawodów, ma na celu zmianę kwalifikacji zawodowych nauczycieli i nabycie przez nich nowych umiejętności i kompetencji z zakresu nauczania osób dorosłych.
Proponowane w projekcie rozwiązanie polega na adaptacji niemieckiej metody pn: "Train the Trainers" do warunków Dolnego Śląska, a następnie szczegółowym jej omówieniu podczas cyklu szkoleń (144 godziny szkoleń). W ramach szkoleń przewidziano zajęcia z andragogiki oraz zajęcia prowadzone przez trenerów z Niemiec, podczas których zaplanowano m.in. prezentację metod kształcenia zawodu w Niemczech, nabycie umiejętności trenerskich, poznanie warsztatu pracy niemieckich trenerów zawodu osób dorosłych, nabycie umiejętności i kwalifikacji do procesów matchingu i sprofilowania osób dorosłych, nabycie kompetencji zarządczych i organizacyjnych. Szkolenia zostaną zakończone egzaminem.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania polscy nauczyciele z regionu Dolnego Śląska uzyskają sprawdzoną i kompetentną wiedzę w zakresie andragogiki i nauczania zawodu, co zwiększy ich szanse na rynku pracy. Po ukończeniu Szkoły Trenerów nauczyciele zyskają nowe umiejętności i kompetencje zawodowe, będą mieli możliwość podjęcia pracy z osobami dorosłymi (np. w ośrodkach doskonalenia nauczycieli, firmach szkoleniowo-doradczych), a to pozowli na łatwiejszą adaptację do zmian na rynku pracy.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły ponadgimnazjalne. Wsparcie skierowane jest do nauczycieli tego typu szkół.
Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:
W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera z Niemiec, Grone – Schulen Niedersachsen GmbH, organizacji oferującej szeroką gamę kursów edukacyjnych i specjalistycznych.
Dzięki współpracy ponadnarodowej nauczyciele z Dolnego Śląska mają możliwość bezpośredniego skorzystania z najnowszych doświadczeń i dobrych praktyk doświadczonego partnera, co pozwoli im na lepsze radzenie sobie na rynku pracy.
Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):
- Program metody "Train of trainers" oraz adaptacja programów przekwalifikowania nauczycieli do wykonywania drugiego zawodu – nauczyciela edukacji dorosłych (andragoga) i trenera zawodu.
- Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego
- produkt współpracy ponadnarodowej
- PWP opracowany