LABORATORIUM BIZNESU

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Pracownicy naukowi
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznego transferu rezultatów prac badawczo-rozwojowych do praktyki gospodarczej, co przekłada się na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model komercjalizacji1, który ma na celu rozwinięcie efektywnej współpracy między nauką a biznesem poprzez przeprowadzenie staży dla pracowników naukowych w przedsiębiorstwach. Zakres tematyczny staży obejmuje następujące dziedziny: nauki medyczne, technologie środowiskowe, technologie pomiarowe, technologie informacyjne i komunikacyjne.

-------------------------------

1 Komercjalizacją technologii i wiedzy określa się całokształt działań związanych z przenoszeniem danej wiedzy technicznej lub organizacyjnej i związanego z nią know-how do praktyki gospodarczej (zob. P. Głodek, P. Pietras, Finansowanie komercjalizacji technologii i przedsięwzięć innowacyjnych opartych na wiedzy, Warszawa 2011, s. 9).

Kto może skorzystać:

Wsparcie skierowane jest do pracowników naukowych zatrudnionych w jednostkach naukowych, pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych oraz do przedsiębiorców zainteresowanych praktycznym wdrożeniem wyników badań naukowych.

Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera z Niemiec (Gesellschaft zur Förderung des Hanseatic Institute for Entrepreneurship and Regional Development an der Universität Rostock e.V. (HIE-RO)). Instytut naukowy funkcjonuje od 1996 r. przy Uniwersytecie w Rostocku. Jednostka działa interdyscyplinarnie w oparciu o strukturę Triple-Helix, na styku decydentów (m.in. władz lokalnych, regionalnych i krajowych), biznesu i instytucji akademickich, łącząc je w ramach konkretnych działań badawczych i projektowych. Do głównych zadań instytutu należy wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjności oraz transferu wiedzy. Współpraca ponadnarodowa w ramach niniejszego projektu objęła wizytę studyjną, w trakcie której miała miejsce wymiana informacji i dobrych praktyk w zakresie komercjalizacji wiedzy.

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Raporty podsumowujące wizytę studyjną w Niemczech – materiał opisuje możliwe formy współpracy między przedstawicielami środowiska naukowego a przedsiębiorstwami;
  • Plan działania – zawiera wnioski i rekomendacje dla władz województwa dolnośląskiego w zakresie wspierania współpracy między nauką a biznesem (m.in. charakterystyka regionów partnerskich – województwo dolnośląskie, Meklemburgia; opis wsparcia władz regionalnych/państwowych dla inicjatyw podejmowanych na linii nauka  biznes w Polsce i Niemczech);
  • Podręcznik dobrych praktyk – zawiera opis dobrych praktyk w zakresie współpracy przedstawicieli środowiska naukowego z przedsiębiorstwami.
Beneficjent:
  • Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego
  • Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.darr.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany