Bydgoski Klaster Przemysłowy z innowacją za pan brat

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Bydgoski Klaster Przemysłowy
Odbiorcy:
  • Osoby pracujące
  • Pracownicy naukowi
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Kadra zarządzająca
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niskiej liczby prac badawczo-rozwojowych wdrażanych do praktyki gospodarczej, co przekłada się na poziom konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. 

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model współpracy między sektorem nauki a przedsiębiorstwami, który ma na celu zwiększenie potencjału firm z branży technicznej (produkcja narzędzi, formy wtryskowe, wyroby z tworzyw sztucznych). Model w formie praktycznego podręcznika, został wypracowany we współpracy z partnerami z Czech i Słowenii, którzy mają duże doświadczenie w zakresie komercjalizacji wiedzy1. Kluczowe zagadnienia poruszane w publikacji odnoszą się do praktycznych form współpracy (między przedsiębiorstwami z branży tworzyw sztucznych a przedstawicielami środowiska naukowego) oraz do źródeł finansowania działalności badawczo-rozwojowej na przykładzie Polski i innych krajów.

--------------------------------

1 Komercjalizacją technologii i wiedzy określa się całokształt działań związanych z przenoszeniem danej wiedzy technicznej lub organizacyjnej i związanego z nią know-how do praktyki gospodarczej (zob. P. Głodek, P. Pietras, Finansowanie komercjalizacji technologii i przedsięwzięć innowacyjnych opartych na wiedzy, Warszawa 2011, s. 9).


Kto może skorzystać:

Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, pracowników przedsiębiorstw, pracowników naukowych.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnerów z Czech (Plastikářský klastr) oraz Słowenii (GIZ GROZD PLASTTEHNIKA). Pierwszy z partnerów to klaster zrzeszający 40 producentów tworzyw sztucznych z regionu Zlín. Działalność organizacji skupia się na podnoszeniu innowacyjności, wzmacnianiu potencjału kapitału ludzkiego oraz zacieśnianiu współpracy między firmami należącymi do klastra (w tym m.in. wspólna sprzedaż, zakup usług oraz promocja). W skład klastra GIZ GROZD PLASTTEHNIKA wchodzą kluczowe słoweńskie przedsiębiorstwa i instytucje towarzyszące z branży tworzyw sztucznych. Do głównych zadań klastra należy zwiększanie współpracy między podmiotami z branży oraz wspólne pozyskiwanie środków finansowych na działalność badawczą, w celu zwiększenia wykorzystania nowoczesnych technologii w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Współpraca ponadnarodowa w ramach niniejszego projektu obejmie adaptację do polskich warunków dobrych praktyk w zakresie transferu wiedzy, które są stosowane przez partnerów zagranicznych.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt. Model transferu wiedzy w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym – zawiera teoretyczne i praktyczne zagadnienia dotyczące współpracy między sektorem nauki a przedsiębiorstwami w oparciu o doświadczenia polskie, czeskie i słoweńskie (m.in. uwarunkowania transferu wiedzy; źródła finansowania działalności badawczo-rozwojowej; wnioski z zagranicznych wizyt studyjnych u partnerów ponadnarodowych; założenia modelu komercjalizacji zastosowane w Bydgoskim Klastrze Przemysłowym; formy współpracy na linii przedsiębiorstwo - uczelnia).
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Bydgoski Klaster Przemysłowy
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany