Bioenergia dla regionu – zintegrowany program rozwoju doktorantów

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Odbiorcy:
  • Pracownicy naukowi
Użytkownicy:
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznych kompetencji doktorantów w zakresie wdrażania wyników badań oraz innowacyjnych narzędzi aplikacyjnych do sektora energetyki odnawialnej.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) pomiędzy przedstawicielami środowiska akademickiego a przedsiębiorstwami. Działania podejmowane w ramach projektu miały na celu wdrożenie nowych technologii do praktyki gospodarczej, co nastąpiło w wyniku podniesienia kwalifikacji uczestników studiów doktoranckich, kształcących się na kierunkach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Doktoranci uczestniczący w projekcie brali udział w opracowywaniu praktycznych rozwiązań w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorstwa z województwa łódzkiego (wybrane zagadnienia badawcze: hybrydowe systemy energetyki odnawialnej, rośliny energetyczne i biomasa, biogaz, fotowoltaika, budownictwo zero energetyczne, bioetanol, energetyka wodna, wodór, prawne i ekonomiczne otoczenie energetyki odnawialnej). Prace badawcze przebiegały pod okiem doświadczonych pracowników naukowych i ekspertów z obszaru OZE.

Finalnym efektem współpracy ponadnarodowej jest publikacja prezentująca dobre praktyki partnerów włoskich, niemieckich i szwedzkich dotyczące rozwoju współpracy nauki i gospodarki na rzecz odnawialnych źródeł energii, ze wskazaniem możliwości ich adaptacji do warunków polskich. Monografia w sposób przystępny i syntetyczny prezentuje dostępne technologie w zakresie OZE, jak również korzyści i koszty wynikające z ich zastosowania.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane w szczególności przez uczelnie, przedsiębiorstwa oraz instytucje otoczenia biznesu. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do uczestników studiów doktoranckich kształcących się na kierunkach związanych z odnawialnymi źródłami energii.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie parterów z Niemiec, Włoch i Szwecji. Deutsches BiomasseForschungsZentrum Gemeinnutzige GmbH to niemieckie centrum badawcze realizujące prace na rzecz gospodarki w zakresie biomasy we współpracy z Niemieckim Instytutem Energii i Środowiska. Główne dziedziny działalności to systemy bioenergetyczne, konwersje biochemiczne i biorafinerie.

KEO PROJECT to włoska spółka typu spin-off, utworzona i prowadzona przez pracowników naukowych Politechniki w Turynie. Organizacja specjalizuje się w eco-designie architektonicznym, projektowaniu i realizacji domów autonomicznych i energooszczędnych.

NEJO Byggpartner jest szwedzką firmą działająca w sektorze technologii energetycznych i ochrony środowiska, której działania skupiają się na oczyszczaniu i odzyskiwaniu energii z odpadów występujących w przemyśle, ciepłownictwie i energetyce.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt.: "Nowy paradygmat innowacji technologicznych. Modele współpracy nauki i gospodarki w międzynarodowym partnerstwie na przykładach wybranych krajów Unii Europejskiej" – prezentuje dobre praktyki włoskie, niemieckie i szwedzkie w zakresie rozwoju współpracy nauki i gospodarki na rzecz odnawialnych źródeł energii, ze wskazaniem możliwości ich adaptacji do warunków polskich.
Beneficjent:
  • Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany