Międzynarodowe doświadczenie kluczem do sukcesu w branży turystycznej regionu świętokrzyskiego

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
Odbiorcy:
  • Dzieci i młodzież
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Placówki oświatowe
  • Szkoły
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostosowania oferty szkolnictwa zawodowego do wymogów rynku pracy.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, opisane w dwujęzycznej (polsko-angielskiej) publikacji, ma na celu wskazanie uczniom możliwości i sposobów podnoszenia kompetencji i umiejętności praktycznych niezbędnych do funkcjonowania na zintegrowanym rynku europejskim.

Publikacja opisuje działania zrealizowane w projekcie i ich efekty, w tym:

1. Kursy zawodowe (nowoczesna rachunkowość w hotelarstwie, pilotaż i przewodnictwo oraz kultura brytyjska, współczesne hotelarstwo, gastronomia w praktyce).
2. Doradztwo zawodowe (każdy z uczestników projektu odbywał zajęcia indywidualne z doradcą zawodowym).
3. Płatne staże u pracodawców z województwa świętokrzyskiego oraz szkolenia w Wielkiej Brytanii dla najlepszych uczestników projektu.
4. Doposażenie placówki oraz stworzenie dla uczniów szkoły Europejskiego Centrum Informacji, w skład którego wchodzi biblioteka, czytelnia, sala multimedialna. Będzie ono udostępnione dla wszystkich uczniów szkoły.
5. Doposażenie szkoły (dopasowanie wyposażenia do podstawy programowej. Doposażony w sprzęt został też gabinet doradców zawodowych).

Zastosowanie rozwiązania przyczyni się do poprawy warunków kształcenia, poszerzenia oferty edukacyjnej o szkolenia zawodowe oraz umożliwi młodzieży możliwości odbycia płatnych staży u pracodawców z terenu woj. świętokrzyskiego. Ponadto wdrożenie modelu da pracodawcom możliwość wpływu na realizację procesu kształcenia przyszłych pracowników.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły ponadgimnazjalne, kształcące na kierunkach związanych z turystyką (technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik ekonomista). Wsparcie skierowane jest zarówno do uczniów, jak i nauczycieli tego typu szkół. Pośrednio skorzystają również przedsiębiorcy, który w przyszłości będą zatrudniać absolwentów, dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnera z Wielkiej Brytanii, LTAS (Language Testing and Assessment Services) Ltd. Jest to prywatna firma zarejestrowana jako Centrum szkoleniowe i egzaminacyjne w zakresie szkolnictwa zawodowego. Dzięki współpracy ponadnarodowej uczniowie będą mieli możliwość odbycia warsztatów i szkoleń w Bournemouth – największym ośrodku obsługi ruchu turystycznego w Wielkiej Brytanii. Uczniowie będą mogli poznać bliżej kulturę brytyjską i podnieść swoje kompetencje w zakresie języka angielskiego. Poznają zasady funkcjonowania hoteli, gastronomii i instytucji turystycznych, m.in. odwiedzą prężnie działające Centrum Informacji Turystycznej, Jobcenter, hotelu. Wezmą udział w szkoleniu poszukiwania pracy na rynku brytyjskim oraz w warsztatach z podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie turystyki i hotelarstwa.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja w języku polskim i angielskim na temat realizacji projektu i jego efektów.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
Fiszka projektowa: application/mswordFISZKA.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany