SPINqbator Zdolnego Śląska

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Odbiorcy:
  • Absolwenci
  • Pracownicy naukowi
  • Studenci
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznego poziomu wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie zakładania działalności gospodarczej typu spin off/out1.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to kompleksowy model wsparcia, który służy przygotowaniu studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników naukowych i pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

W skład modelu wchodzą rekomendacje i wytyczne, dotyczące różnych aspektów zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej typu spin off/out (m.in. pozyskiwanie kapitału na przedsięwzięcia podwyższonego ryzyka, procedury i formy zakładania działalności gospodarczej, specyfika funkcjonowania firm spin-off i spin-out, współpraca firm z uczelniami oraz jednostkami badawczymi; zagadnienia ochrony prawnej własności intelektualnej; prowadzenie negocjacji biznesowych; budowanie wizerunku przedsiębiorstwa).


Kto może skorzystać:

Wsparcie w ramach projektu skierowane jest do studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników naukowych i pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie zostanie wykorzystane wieloletnie doświadczenie partnera z Wielkiej Brytanii (Birmingham City Council). Współpraca ponadnarodowa w ramach projektu będzie polegała na adaptacji do warunków polskich dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości akademickiej, zaczerpniętych od partnera brytyjskiego (m.in. promocja przedsiębiorczości akademickiej poprzez organizację imprez z cyklu "4 Young Enterprise Day", platforma on-line służąca do nawiązywania kontaktów biznesowych, organizacja szkoleń z obszaru private equity2).


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik metodologiczny – zawiera opis modelu wsparcia przedsiębiorstw akademickich; obejmuje, m.in. zestaw rekomendacji i wytycznych w zakresie zakładania spółek spin-off i spin-out, przygotowanych w oparciu o doświadczenia partnera brytyjskiego

  • Platforma on-line – narzędzie wspierające nawiązywanie kontaktów biznesowych pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego a potencjalnymi inwestorami. Platforma dostępna jest pod adresem: www.spinqbator.pl

----------------------------------

1Przedsiębiorstwo typu spin-off – nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej czy badawczej, studenta albo absolwenta uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii. Przedsiębiorstwo spin-off jest zwykle niezależne osobowo i kapitałowo od macierzystej uczelni, często jednak z nią współpracuje na zasadach rynkowych. Przedsiębiorstwo typu spin-out – nowe przedsiębiorstwo, które zostało założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej czy badawczej, studenta albo absolwenta uczelni oraz uczelnie albo jednostkę organizacyjną uczelni powołaną do komercjalizacji dóbr intelektualnych uczelni. Przedsiębiorstwo spin-out jest zwykle powiązane osobowo i kapitałowo z macierzystą uczelnią, co w konsekwencji oznacza bliską współpracę obu stron.

2Private equity  to wszelkie inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Źródło: strona Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, www.psik.org.pl/co-to-jest-pevc.html.

Beneficjent:
  • Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Fiszka projektowa: application/zipFiszka projektowa.docx
Strona www:

www.spinqbator.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany