Bioenergia dla branży rolno-spożywczej

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
Beneficjent: Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Odbiorcy:
  • Osoby pracujące
  • Pracodawcy
  • Pracownicy przedsiębiorstw
  • Przedsiębiorcy
Użytkownicy:
  • Kadra zarządzająca
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej liczby rozwiązań w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, adresowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych w branży spożywczej, którego celem jest minimalizacja kosztów ponoszonych w tym obszarze, a w konsekwencji poprawa konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. Zasadniczą cześć rozwiązania stanowi poradnik, który obejmuje w szczególności następujące zagadnienia: innowacyjne metody unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów (m.in. technologie biogazowe, fermentacja metanowa, gospodarka odpadami, potencjalne źródła kosztów w przedsiębiorstwie), innowacyjne metody oczyszczania ścieków z przemysłu rolno-spożywczego, budowa biogazowi (finansowanie inwestycji, uwarunkowania prawne, przyłączenie biogazowni do sieci energetycznej), innowacyjne metody pozyskiwania energii w przedsiębiorstwach rolno-spożywczych (zastosowanie roślin energetycznych, makrofitów, alg, fotowoltaika).

Nowoczesne rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami zaprezentowane w poradniku wyposażą przedsiębiorstwa w wiedzę niezbędną do samodzielnej produkcji energii z odpadów organicznych. W efekcie prowadzonych działań nastąpi dywersyfikacja dostaw energii, która przyczyni się do obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera niemieckiego - Netzwerk Energie & Umwelt e.V. (NEU), który jest klastrem skupiającym 38 podmiotów, w tym m.in.: przedsiębiorstwa, instytucje badawczo-rozwojowe, uczelnie oraz jednostki administracji lokalnej. Powołana w 2009 roku organizacja skupia się na wspieraniu wdrażania innowacyjnych projektów na poziomie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto wśród priorytetów NEU znajduje się promowanie Lipska i regionu na europejskie centrum energetyczne.

Głównym obszarem współpracy parterów było zaadaptowanie do warunków polskich, nowoczesnych technologii w zakresie zarządzania odpadami organicznymi w branży rolno-spożywczej. Współpraca ponadnarodowa objęła m.in.: wizytę studyjną dla przedstawicieli 40 firm oraz wspólne warsztaty z zakresu innowacji w branży rolno-spożywczej, umożliwiające przeprowadzenie pogłębionej obserwacji dobrych praktyk niemieckich.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt.: "Strategia zagospodarowania odpadów dla branży rolno-spożywczej" - poradnik stanowi podsumowanie prac polskich i niemieckich ekspertów specjalizujących się w obszarze zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych. Tematyka poszczególnych rozdziałów obejmuje, m.in. uwarunkowania prawne i finansowe oraz propozycje alternatywnych metod rozwiązania problemu odpadów.
Beneficjent:
  • Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany