Masz staż–szansę masz – zwiększenie szans na zatrudnienie osób niepełnosprawnych

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Centrum Społecznego Rozwoju
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepełnosprawne
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kolejnym zdiagnozowanym problemem w tym obszarze jest niski poziom współpracy i koordynacji działań pomiędzy instytucjami zajmującymi się wsparciem osób niepełnosprawnych.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model działań z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oparte na doświadczeniach niemieckiego „Werkstatt”. W modelu nacisk położony jest na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, a w szczególności wspólnych działań przedsiębiorców, organizacji i instytucji działających na rynku pracy. Główną ideą na której opiera się rozwiązanie jest zmiana, polegająca na postrzeganiu przez pracodawców osób niepełnosprawnych jako wartościowych i efektywnych pracowników, co przełoży się na prowadzenie bardziej otwartej polityki zatrudniania tej grupy osób. Ważnym elementem modelu jest program staży w przedsiębiorstwach, w trakcie których osoby niepełnosprawne są wspomagane przez wykwalifikowanych specjalistów (tj. pośredników pracy i trenerów pracy). Wspierają oni w procesie adaptacji zarówno stażystów, jak i pracodawców. Zapewnienie wsparcia na wszystkich etapach procesu aktywizacji zawodowej, w tym po zakończeniu stażu, przyczyni się do zwiększania szans uczestników na zdobycie i utrzymanie zatrudnienia. Założenia modelu zostały opisane w publikacji podsumowującej, zawierajacej rozwiązania polskie oraz dobre praktyki partnera niemieckiego.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane w szczególności przez instytucje rynku pracy, instytucje pomocy i integracji społecznej oraz pracodawców. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do osób niepełnosprawnych, które są bezrobotne lub nieaktywne zawodowo.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie zostanie wykorzystane wieloletnie doświadczenie partnera z Niemiec (GSE Gesellschaft für Soziale Dienstleistungen Essen mbH) – spółki komunalnej z terenu Essen. Organizacja zatrudnia blisko 3000 pracowników, z czego ok. 1700 stanowią osoby niepełnosprawne. Współpraca ponadnarodowa w ramach projektu obejmie wymianę wiedzy i dobrych praktyk w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych, z wykorzystaniem niemieckiego modelu (tzw. Werkstatt). W ramach projektu odbędą się trzy wizyty studyjne w Essen, w trakcie których przedstawiciele instytucji działających w obszarze aktywizacji niepełnosprawnych oraz przedstawiciele pracodawców zostaną zapoznani z nowymi metodami pracy. Kolejnym elementem współpracy będzie spotkanie warsztatowe w Polsce z udziałem ekspertów niemieckich, w trakcie którego zostaną opracowane rekomendacje składające się na model aktywizacji osób niepełnosprawnych. Wnioski ze spotkań zostaną zaprezentowane w formie publikacji podsumowującej.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja opisująca model włączania osób niepełnosprawnych na rynek pracy z wykorzystaniem dobrych praktyk partnera niemieckiego.
Beneficjent:
  • Centrum Społecznego Rozwoju
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP w trakcie opracowania