Rejs życia, podróż marzeń do tajników hotelarstwa i gastronomii

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: ECORYS Polska Spółka z o.o.
Odbiorcy:
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
  • Pracodawcy
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem związany z niskim poziomem praktyk i nauczania w szkołach zawodowych branży gastronomiczno-hotelarskiej. Obowiązujące obecnie formy kształcenia nie są dopasowane do potrzeb rynku pracy (w kontekście trendów, technik oraz wykorzystywanych produktów). W efekcie absolwenci tych szkół nie są przygotowani do samodzielnego odnalezienia się i funkcjonowania na rynku pracy. Odpowiedzią na ten problem jest udoskonalenie programów nauczania poprzez wprowadzenie nowych, dodatkowych treści, nastawionych na zwiększenie praktycznych umiejętności uczniów.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie (dwa programy nauczania: pn. „Technologia gastronomiczna” i „Zorientowanie na klienta, produkt, procesy produkcyjne i technologię”) ma na celu podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych uczniów i nauczycieli oraz urozmaicenie oferty kształcenia zawodowego w warszawskich technikach branży gastronomiczno-hotelarskiej. 

Na przygotowane rozwiązanie składają się programy nauczania, sylabusy, materiały pomocnicze i publikacja prezentująca adaptację dobrych praktyk, w tym wspólnie wypracowanych rozwiązań oraz sposobów ich zastosowania. W ramach rozwiązania zorganizowano dwa konkursy tematyczne: – "Kulinarny Talent" i "Hotelowy As", których laureaci biorą udział w praktykach zawodowych w Niemczech.

Uczniowie zostali zmotywowani do lepszej pracy dzięki praktykom zawodowym w Niemczech, jak również poprzez adaptację niemieckich praktyk do polskich programów nauczania. Taka postawa i odpowiednie przygotowanie praktyczne realnie zwiększa ich szanse zatrudnieniowe.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane w zawodowych szkołach ponadgimnazjalnych, kształcących na kierunkach związanych z hotelarstwem i gastronomią.

Wsparcie skierowane jest do uczniów i nauczycieli szkół kształcenia zawodowego z województwa mazowieckiego, ale może być wykorzystywane w całym kraju. Z rozwiązania skorzystają także pracodawcy, którzy pozyskają absolwentów z dobrym i praktycznym przygotowaniem zawodowym.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenia partnera z Niemiec, Historisch-Ökologische Bildungsstätte. Partner wielokrotnie organizował staże dla polskich uczniów w firmach branży gastronomicznej, handlowej i budowlanej. Posiada on także długoletnie doświadczenie w organizacji polsko-niemieckich seminariów dotyczących polityki rynku pracy i kształcenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych.

Dzięki współpracy ponadnarodowej nastąpiło realne zwiększenie szans zatrudnieniowych uczniów biorących udział w praktykach w kraju i za granicą. Dostosowano umiejętności uczniów i nauczycieli do potrzeb lokalnego rynku pracy i wymogów pracodawców, poprzez zwiększenie wiedzy i kompetencji (nabycie nowych kwalifikacji i poszerzenie horyzontów).


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • Dwa nowoczesne programy nauczania pt. "Technologia gastronomiczna" oraz "Zorientowanie na klienta, produkt, procesy produkcyjne i technologię

  • Publikacja dotycząca rozwiązań działających u partnera zagranicznego, dostosowanych do polskich standardów
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • ECORYS Polska Spółka z o.o.
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektu.doc
Strona www:

www.ecorys.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany