Warmia Mazury Powiśle kulinarnym regionem Europy

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja Fundacja ,,Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach”
Odbiorcy:
  • Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Administracja rządowa
  • Administracja samorządowa
  • Jednostki naukowe i jednostki B+R
  • Szkoły zawodowe
Opis rozwiązania:

Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostosowania umiejętności praktycznych kadry nauczycielskiej bezpośrednio zaangażowanej we wdrażanie programów nauczania i proces dydaktyczny w ramach poszczególnych zawodów. Dotyczy zarazem ich dostosowania do zmian organizacyjnych i technologicznych, jakie zaszły w wyniku zrealizowanych inwestycji infrastrukturalnych. 

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie, wypracowane przy współpracy z partnerami z Włoch i Francji, w postaci czterech programów szkoleniowych - podręczników dla nauczycieli (Profesjonalna obsługa kelnerska, Tradycyjna sztuka kulinarna, Sztuka cukiernicza, Hotelarstwo na europejskim poziomie) - ma na celu wzrost kwalifikacji w zakresie zdiagnozowanych potrzeb czterech szkół gastronomicznych i hotelarskich z Olsztyna, Elbląga, Ełku i Szczytna.

Każdy z podręczników podzielony jest na działy, szczegółowo i praktycznie opisujące co uczeń po zrezlizowaniu programu z podręcznika powinien wiedzieć i umieć.

Profesjonalna obsługa kelnerska obejmuje m.in. takie zagadnienia jak: techniki i technologie restauracyjne, znajomość produktów i nazewnictwa, znajomość alkoholi, analiza sensoryczna, argumentacja komercyjna i enologia.

Tradycyjna szkoła kulinarna obejmuje m.in. takie zagadnienia jak: karty techniczne, wywary i buliony, mięso czerwone i białe, drób, wieprzowina i terrina, ryby, jajka, zupy, ciasta podstawowe, garnitury na słono i słodko.

Sztuka cukiernicza obejmuje taką tematykę jak: cukier i węglowodany, technika wyrabiania ciasta, fermentacja, rodzaje ciast, mąka, tłuszcze, mleko i produkty mleczne, przechowywanie i konserwacja produktów spożywczych, receptury, czekolada, lody, tłuszcze, procesy produkcyjne, kawa.

Hotelarstwo na europejskim poziomie porusza następującą tematyką: organizacja przedsiębiorstw hotelarskich, modele organizacji, obsługa klienta, recepcja i obsługa gości, statystyki, cennik hotelowy, reklamacje i rozpatrywanie potrzeb klientów, usługi gastronomiczne, koszty, opłacalność i przedłużenie sezonu w turystyce.

Efektem wdrożenia wypracowanego w projekcie rozwiązania będzie dostosowanie poziomu kształcenia do standardów francuskich i włoskich, celem rozwoju współpracy, między innymi w zakresie wymiany uczniów.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez szkoły ponadgimnazjalne, przede wszystkim kształcące na kierunkach hotelarskich i gastronomicznych. Wsparcie skierowane jest do uczniów i nauczycieli tego typu szkół. Beneficjentem zastosowanego rozwiązania będą także przedsiębiorcy, którzy pozyskają w przyszłości wykwalifikowaną i zmotywowaną do pracy młodzież.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano doświadczenia partnerów z Francji i Włoch.

– Umbria Eksport Scarl (Włochy) – organizacja, której organ założycielski stanowią
m.in. kluczowe podmioty branży gastronomicznej w regionie Umbria. Posiada bogate doświadczenie we wspieraniu i promocji sektora turystycznego w kraju i zagranicą.
Na stałe współpracuje z licznymi ekspertami w zakresie kształcenia zawodowego
w branży gastronomiczno-hotelarskiej, ma bogate doświadczenie w realizacji szkoleń w kraju i zagranicą.
– Chambre de Metiers et de l’Artisant des Cotes d’Armor (Francja) – jedna z najlepiej funkcjonujących izb rzemieślniczych w branży gastronomicznej we Francji. Jej działania ukierunkowane są na kształcenie młodziezy i osób dorosłych w zawodach gastronomicznych, wsparcie doradcze firm z branży gastronomicznej i spożywczej (zarówno w aspektach produkcyjnych, jak i komercjalizacji produktów). Izba posiada doświadczenie w realizacji szkoleń w zakresie kształcenia zawodowego, w tym zagraniczne.

Dzięki współpracy ponadnarodowej nastąpi wzrost kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniami o ukończeniu szkoleń w zakresie:

  • technik kelnerskich (związanych z przygotowaniem, serwowaniem i komercjalizacją dań tradycyjnych na bazie doświadczeń francuskich);
  • technik kulinarnych;
  • technik produkcji cukierniczej (lodów, czekolady oraz przygotowywania i serwowania kawy na bazie doświadczeń włoskich);
  • prowadzenia usług hotelarskich na rynku europejskim w oparciu o doświadczenia włoskie.


Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):

  • cztery przygotowane i przetłumaczone programy szkoleniowe dla nauczycieli (opisane powyżej);
  • 400 egz. publikacji (4x100 egz).
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Fundacja Fundacja ,,Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach”
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Strona www:

www.fp.olsztyn.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany