Innowacyjny model kooperacji dla rozwoju aktywności zawodowej pracownic powyżej 50. roku życia

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: FUDA Agnieszka Laskowska
Odbiorcy:
  • Kobiety
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby pracujące
  • Pracownicy przedsiębiorstw
Użytkownicy:
  • Kadra zarządzająca
  • Pracodawcy
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: „Konsultant HR” – informatyczne rozwiązania w zarządzaniu


Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem dezaktywacji zawodowej pracujących kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, która jest związana z przedwczesną rezygnacją z aktywności zawodowej.

„Konsultant HR” to pakiet narzędzi informatyczno-psychologicznych wspierających wdrożenie zarządzania wiekiem w firmie poprzez tworzenie par pracowniczych i pełnienie roli mentora przez osobę z dłuższym stażem pracy i większym doświadczeniem (w wieku powyżej 50. roku życia). Aplikacja multimedialna ukierunkowana jest na indywidualne wdrażanie systemu zarządzania wiekiem w mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach (MSP). Słowo „konsultant” oznacza narzędzie wspomagające proces zarządzania wiekiem w firmie, natomiast skrót „HR” – całość procesów działalności firmy związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, tj. rekrutacją, koordynacją prac, rozwójem, motywowaniem, zwalnianiem, realizowaniem potrzeb pracowników.
Model współpracy międzypokoleniowej pracowników w firmie, z zastosowaniem rozwiązań z zakresu zarządzania wiekiem, opiera się na wdrożeniu rozwiązań lepszego wykorzystania potencjału pracownic 50+, z uwzględnieniem posiadanych przez nie kompetencji, i wyznaczony jest przez cztery kroki. Są to: utworzenie listy zadań; dobór pary, która będzie opracowywała rozwiązanie problemu zawartego w zadaniu, z dowolnej liczby kandydatów (parę będą stanowić pracownice 50+ oraz pracownicy do 49. roku życia); ocena zaproponowanych rozwiązań – decyzja kadrowa dla młodszego pracownika, nagroda w ramach systemu motywacji dla pracownicy 50+; utworzenie bazy zadań - dobrych praktyk w firmie po ich zakończeniu zadania.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie skierowane jest generalnie do MŚP oraz zatrudnionych kobiet 50+ zagrożonych biernością zawodową.


Innowacyjność:

Dotychczas realizowana oferta wsparcia jest niewystarczająca z powodu postępującego marginalizowania grupy pracowników 50+ w zatrudnieniu. Słaba aktywność organizacji społecznych i niewielkie przełożenie deklaracji politycznych na realne działania zmniejszają wolę dochodzenia swoich praw przez osoby dyskryminowane. W tej sytuacji odejście na wcześniejszą emeryturę może być dobrowolną rezygnacją z wartości, jaką, sama w sobie jest praca. Wsparcie dotyczy problemu znanego w polityce państwa oraz dużej ilości standardowych projektów z zakresu zarządzania wiekiem oferujących klasyczne formy pomocy (takie jak np.: szkolenia, doradztwo). Dotychczas nie stworzono jeszcze skutecznych narzędzi, które służą rozwiązywaniu problemów pracujących kobiet 50+. Problem ten nasilił się jeszcze bardziej w chwili wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Model udostępnia stworzone narzędzia doradcom zawodowym, pośrednikom pracy, psychologom publicznych służb zatrudnienia, instytucjom.Takie rozwiązanie nie było dotychczas stosowane z powodu: braku systemowych rozwiązań umożliwiających stworzenie indywidualnego doradztwa dla pracujących kobiet 50+; niechęci pracodawców do finansowania wsparcia osób kończoncych karierę zawodową oraz ograniczonej dostępności elementów specjalistycznego wsparcia skupionego w większych ośrodkach miejskich, ich wysokiego kosztu.


Skuteczność:

 


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Zestaw 13 testów

Testy umożliwiają:

  • diagnozę kompetencji pracownika przez wygenerowanie raportu i wskazanie preferowanych par pracowniczych – testy diagnozują potencjał pracownika i posiadane umiejętności w zakresie asertywności, kreatywności, samodzielności, dobrej komunikacji, radzenia sobie ze stresem, zdolności współpracy, zarządzania czasem, zdolności przywódczych (8 sztuk);
  • kojarzenie w zespoły (pary) młodszych i dojrzałych pracowników w wieku 50 lat i więcej, w celu wykonywania wspólnych zadań, dzielenia się wiedzą (weryfikujące prezentowane style działania, czyli potrzebę aktywności i potrzebę uporządkowanego działania oraz postawy wobec pracy, tj. zdolność do adaptacji w pracy, motywację do pracy, potrzebę rozwoju (5 sztuk)).
  • Model współpracy w przedsiębiorstwie zróżnicowanych wiekowo zespołów na zasadach wzajemnej wymiany doświadczeń
  • Szkolenia e-learning i poradniki metodyczne

Poświęcone są kluczowym zagadnieniom wspomagającym wdrażanie systemu zarządzania wiekiem, skierowane (odrębnie) do czterech różnych grup zawodowych, tj. kadry zarządzającej, właścicieli, pracodawców, pracowników działów personalnych, pracowników w wieku 50 lat i więcej oraz do 49. roku życia.

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • FUDA Agnieszka Laskowska
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka.pdf
Strategia wdrażania: application/pdfstrategia_wdrazania.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji.pdf
Strona www:

www.fuda.com.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany