Aktywizacja zawodowa mieszkańców Wielkopolski
- Zatrudnienie i integracja społeczna
- projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
- Kobiety
- Mieszkańcy gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast do 25 tys. mieszkańców
- Osoby bezrobotne
- Osoby do 25 roku życia
- Osoby po 45/50 roku życia
- Osoby niepracujące
- Administracja samorządowa
- Instytucje otoczenia biznesu
- Instytucje rynku pracy
- Instytucje szkoleniowe
- Kobiety
- Mieszkańcy gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast do 25 tys. mieszkańców
- Organizacje pozarządowe
- Osoby bezrobotne
- Osoby do 25 roku życia
- Osoby po 45/50 roku życia
- Osoby niepracujące
- Pracodawcy
- Przedsiębiorcy
Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem wysokiego bezrobocia w województwie wielkopolskim oraz pogarszającego się stanu rynku pracy w regionie. Jedną z barier jest niewystarczająca efektywność metod pracy z osobami pozostającymi bez zatrudnienia.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie zawiera analizę rynków pracy w Wielkopolsce, Włoszech i Grecji wraz z dobrymi praktykami w zakresie aktywizacji zawodowej w nich stosowanymi, ale przede wszystkim znajdują się w niej rekomendacje wypracowane na podstawie doświadczeń partnerów ponadnarodowych. Wśród zalecanych metod wsparcia przedstawiono instrumenty związane z liberalizacją instytucji rynku pracy (poprzez outsourcing większego zakresu usług do instytucji otoczenia biznesu), zastosowaniem zintegrowanych systemów informatycznych dotyczących rejestrów pracowników i poszukujących pracy. Rekomendacje odnoszą się także do kwestii związanych z indywidualnymi programami edukacyjnymi i szkoleniowymi, takimi jak: Erasmus dla młodych przedsiębiorców, szkolenia na odległość, programy na rzecz zmniejszenia zjawiska przedwczesnego ukończenia nauki oraz dostosowania systemów edukacyjnych do potrzeb rynku pracy, kreowaniem nowych miejsc pracy dla członków asystujących, a także tworzeniem lokalnych planów działania na rzecz zatrudnienia.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie może być stosowane przez instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką bezrobocia, urzędy i instytucje pracujące z osobami bezrobotnymi lub osobami zagrożonymi bezrobociem i ich pracownicy, instytucje otoczenia biznesu, itp.
Wypracowane w projekcie rozwiązanie skierowany jest przede wszystkim do osób bezrobotnych oraz nieaktywnych zawodowo, w tym w szczególności osób długotrwale bezrobotnych, kobiet, osób do 25. roku życia oraz osób 45/50+, osób zamieszkujących obszary wiejskie.
Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:
W projekcie wykorzystano doświadczenia partnerów zagranicznych, Lucca Promos z Włoch oraz University of Thassaly z Grecji. Pierwszy z partnerów to samorząd gospodarczy, instytucja reprezentująca otoczenie biznesu w prowincji Lucca. Drugi partner - Career Office z Uniwersytetu w Tesalii odpowiedzialny jest głównie za jak najbardziej efektywne przejście absolwentów uczelni na rynek pracy. Współpraca ponadnarodowa, poprzez wypracowane rozwiązanie, może przyczynić się do wzmocnienia skuteczności oddziaływania aktywnych polityk rynku pracy i zwiększenia zatrudnienia wśród osób nim objętych.
Elementy składowe produktu (do zastosowania w praktyce):
Opracowanie pt. "Możliwość adaptacji włoskich i greckich rozwiązań dotyczących rynku pracy w Polsce", które obejmuje:
- analizę rynku pracy w 5 powiatach wielkopolski;
- analizę instrumentów w procesie aktywizacji osób bezrobotnych na obszarze objętym wsparciem;
- analizę rynków pracy w Grecji i Włoszech;
- prezentację metod aktywizacji zawodowej i zmniejszania poziomu bezrobocia zastosowanych w krajach partnerów;
- wnioski i rekomendacje dotyczące możliwości wykorzystania niektórych dobrych praktyk zagranicznych w Polsce.

- Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski

- produkt współpracy ponadnarodowej
- PWP opracowany