Edu-Autyzm

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Fundacja Wspólnota Nadziei
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepełnosprawne
Użytkownicy:
  • Pracodawcy
  • Studenci
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaPlatforma internetowa dla osób z niepełnosprawnością umysłową

Rozwiązanie odpowiada na problem niskiej zatrudnialności osób z autyzmem. Chętniej zatrudniane są osoby z niesprawnością ruchową niż osoby niepełnosprawne intelektualnie. Autyzm jest przyczyną zaburzeń sensorycznych w postaci nadwrażliwości wzrokowej, słuchowej, silnych reakcji lękowych. Trudności w komunikowaniu się z otoczeniem oraz rozumieniu relacji społecznych, myśleniu abstrakcyjnym i empatycznym powodują, iż pracodawcy, nie mając wystarczającej wiedzy, boją się zatrudniać osoby z autyzmem. Dotychczasowe podejście (deficyt strategicznych narzędzi oraz wsparcia) powoduje, iż osoby te po zakończeniu edukacji trafiają do domów opieki społecznej lub zakładów psychiatrycznych, stając się dożywotnimi beneficjentami biernej pomocy państwa.

Rozwiązaniem jest platforma internetowa składająca się z dwóch kompatybilnych, powiązanych, współpracujących i komplementarnych względem siebie stron internetowych:

  • www.krainaoza.pl przeznaczona dla osób niepełnosprawnych ze spektrum zaburzeń autystycznych;
  • www.krainaoza.org przeznaczona dla pracodawców, studentów, pracowników wyższych uczelni, opiekunów, terapeutów i wszystkich innych zainteresowanych osób.

Środowisko Internetowe platformy www.krainaoza.pl jest systemem zamkniętym, w którym użytkownicy są chronieni przed dostępem zewnętrznym, a więc docierające do nich treści są w pełni kontrolowane (nie ma żadnych linków do stron zewnętrznych, nie ma reklam). Podobnie kontrolowana jest nawigacja (możliwa jedynie w ramach środowiska platformy i niedostępna za pośrednictwem przeglądarek zewnętrznych). Strona www.krainaoza.org pod względem wizualnym i informatycznym jest natomiast standardowa, służy informacjami i wsparciem opiekunom, terapeutom oraz szkoleniami e-learningowymi dla pracodawców i studentów w zakresie wiedzy o autyzmie.
Obie strony ze sobą „współpracują”: np. pracodawcy mogą po weryfikacji administratora strony umieszczać na stronie przeznaczonej dla osób z autyzmem swoje oferty pracy. Stworzone narzędzie, wykorzystuje w jednym miejscu kilka systemów komunikacji, takich jak: dwa systemy piktogramów, syntezator mowy. W ramach przedsięwzięcia dokonano tłumaczenia piktogramów systemu Sclera (z języka angielskiego na polski) oraz opracowano i zastosowano nowatorski system ich klasyfikacji dostosowany do możliwości i ograniczeń poznawczych osób z autyzmem.


Kto może skorzystać:


Platforma dedykowana jest kompleksowo – zarówno do osób z autyzmem, jak i do pracodawców, pracowników wyższych uczelni i studentów, terapeutów i opiekunów.


Innowacyjność:

Podstawowym problemem dla osób z autyzmem jest zrozumienie nadmiernie skomplikowanych treści tekstowych. Nowatorski charakter rozwiązań zastosowanych na stronie www.krainaoza.pl polega na dostosowaniu jej funkcjonalności pod kątem specyficznych potrzeb tych osób. Stworzenie odrębnej (specjalnej) strony dla osób z autyzmem jest niezbędne ze względu na konieczność stworzenia odrębnej platformy dostosowanej do potrzeb i uwarunkowań osób z autyzmem w formie przyjaznej dla tej grupy.


Skuteczność:

Rozwiązanie przed walidacją.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Dwuczęściowa platforma informatyczna: www.krainaoza.pl oraz www.krainaoza.org;
  • Instrukcje obsługi obu stron internetowych oraz szkoleń e-learningowych;
  • Instrukcja/wytyczne dla Programu szkolenia, Organizacji zajęć oraz raport z testu.

Wytyczne przeznaczone są dla instruktorów. Dotyczą przeprowadzenia warsztatów w ramach testowania narzędzi.

 

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Fundacja Wspólnota Nadziei
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Strona www:

www.farma.org.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany