Wielowymiarowy model wsparcia i identyfikacji kompetencji zawodowych

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepełnosprawne
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Wielowymiarowy model wsparcia i identyfikacji kompetencji zawodowych

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z niskim poziomem wiedzy osób korzystających z usług służb zatrudnienia na temat posiadanych kwalifikacji i kompetencji. Osoby te często mają trudności w doprecyzowaniu swoich możliwości i ograniczeń np. przy zmianie/podwyższeniu kwalifikacji zawodowych, co prowadzi do nietrafionych decyzji zawodowych (np. nauka zawodu) m.in. ze względu na ograniczenia zdrowotne, możliwości psychofizyczne itp. Pracownicy służb zatrudnienia nie posiadają natomiast odpowiedniej wiedzy i instrumentów, które umożliwiłyby im przeprowadzanie bardziej dogłębnej analizy potrzeb klienta oraz oceny jego możliwości zawodowych.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu rozszerzenie zakresu usług poradnictwa zawodowego publicznych służb zatrudnienia poprzez wdrożenie „Wielowymiarowego modelu wsparcia i identyfikacji kompetencji zawodowych”. 
W ramach rozwiązania wypracowano model możliwy do zastosowania w następujących badaniach: badania zdolności wykonywania pracy, możliwości i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem ciała w sytuacji pracy, z odczuwaniem bólu, orientacji zawodowej, podniesienia motywacji oraz samoakceptacji, dopasowania stanowisk pracy do specyficznych potrzeb pracowników. W ramach struktur Publicznych Służb Zatrudnienia powstanie nowe stanowisko pracy - terapeuty zawodowego, który świadczył będzie usługi w zakresie diagnostyki sprawności fizycznej i ergonomii pracy. Doradcy zawodowi uzyskają wsparcie w postaci wprowadzenia standardu zespołowo-konsultacyjnego trybu pracy specjalistów oraz możliwości superwizowania swojej pracy


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy instytucji rynku pracy, pracodawcy.


Innowacyjność rozwiązania:

Innowacyjność produktu finalnego przejawia się głównie w wymiarze form wsparcia.
Propozycja Modelu stanowi innowację związaną z zakresem i formami działań w ramach usługi poradnictwa zawodowego realizowanego w urzędach pracy. W dotychczasowej praktyce PSZ problematyka badania kompetencji zawodowych, a zwłaszcza analizowanie uwarunkowań fizycznych wraz z doradztwem ergonomicznym nie jest systemowo uwzględniana. Model oparty jest na rozwiązaniach szwedzkich służb zatrudnienia, jednak stanowi oryginalną adaptację tych rozwiązań dostosowaną do warunków lokalnych.
Publiczne służby zatrudnienia w Polsce nie świadczą usług w zakresu doradztwa dotyczącego dopasowania stanowisk pracy do potrzeb psychofizycznych pracowników. Tymczasem jest to usługa, która w niedalekiej przyszłości może okazać się niezbędna do wprowadzenia ze względu na wydłużanie okresu pracy i podwyższanie wieku odchodzenia na emeryturę. Ponadto usługi wydają się szczególnie istotne, kiedy weźmie się pod uwagę segment rynku, który obsługiwany jest przez urzędy pracy. Często są to role zawodowe, które wymagają istotnego zaangażowania właściwości organizmu o charakterze psychofizycznym.


Skuteczność:

Do opracowania po złożeniu raportu z ewaluacji


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Na produkt finalny składa się 7 elementów:

  1. Symulacyjna metodyka badania kompetencji zawodowych w oparciu o próbki pracy (Metodyka zawiera kompleksowy opis modelu kompetencyjnego opracowanego na potrzeby projektu wraz z zestawem zadań diagnostycznych (próbek pracy) oraz procedur postępowania).
  2. Metodyka diagnozy sprawności psychofizycznej - w tym skoncentrowanie na ocenie bólu i dysfunkcji związanych z chorobami. Metodyka zawiera opis całościowej metodyki badania fizycznych możliwości funkcjonalnyc; określa zakres i metody diagnozy w przypadkach ról zawodowych, które wymagają istotnego zaangażowania właściwości organizmu o charakterze psychofizycznym.
  3. Metodyka doradztwa w zakresie ergonomii stanowisk pracy (metodyka określa procedury umożliwiające wdrożenie w PSZ usług związanych z doradztwem ergonomicznym).
  4. Standard wsparcia motywacyjnego (w ramach standardu motywacyjnego przygotowano opracowanie, które jest swoistym kompendium aktualnej wiedzy na temat procesów motywacyjnych człowieka i oddziaływań motywacyjnych, zwiększających efektywność działania osób poddawanych takiemu wpływowi.
  5. Standard pracy dla nowego specjalisty – terapeuty zawodowego (przedstawiono profil stanowiskowy i zakres niezbędnych kompetencji terapeuty zawodowego, który będzie prowadził badania sprawności psychofizycznej i doradzał w zakresie ergonomii pracy).
  6. Standard pracy i współpracy zespołu asesorów.
  7. Standard łącznego stosowania usług oraz włączania Modelu w zakres usług PSZ wraz ze sposobami współpracy z innymi instytucjami pomagającymi głównie osobom niepełnosprawnym.
Beneficjent:
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
Fiszka projektowa: application/zipFiszka.docx
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany