Zielony potencjał subregionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby do 25 roku życia
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z niskim stopniem świadomości i upowszechniania nowych zawodów w obszarze zielonej gospodarki, brakiem skutecznych nowatorskich narzędzi powstawania zielonych miejsc pracy (identyfikacji nowych zawodów), a także odpowiada na problem braku zidentyfikowanych skutecznych i kompleksowych narzędzi/instrumentów redukcji bezrobocia wśród młodych osób bezrobotnych i budowania ich zainteresowania uzyskiwaniem niszowych umiejętności/kwalifikacji w nowych zawodach.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu wzrost zainteresowania nowymi zawodami w obszarze zielonej gospodarki na terenie subregionu płockiego przyczyniające się do zwiększenia kwalifikacji i umiejętności osób do 24. r. ż. pozostających bez zatrudnienia do efektywnego podejmowania zatrudnienia
W ramach rozwiązania wypracowano narzędzia promujące wzrost świadomości nt. zielonej gospodarki rozumianej również jako świadomość ekologiczna wśród przedsiębiorców, osób bezrobotnych i pracowników instytucji rynku pracy, oraz pobudzające aktywność zawodową osób bezrobotnych w tym obszarze.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać pracownicy instytucji rynku pracy, instytucji szkoleniowych, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, pracodawcy.


Innowacyjność rozwiązania:

Wiodącym wymiarem innowacyjności projektu jest innowacyjność w wymiarze problemu, zdefiniowanego jako niski stopień świadomości i upowszechniania nowych zawodów w obszarze zielonej gospodarki (brak skutecznych nowatorskich narzędzi powstawania zielonych miejsc pracy). Dotychczas wśród instytucji rynku pracy subregionu płockiego nie obserwuje się mechanizmów identyfikacji nowych zawodów. Pomimo strategicznych zielonych kierunków rozwoju subregionu (wskazanych w dokumentach strategicznych gmin, miast i powiatów oraz na poziomie województwa), w toku badań i analiz zdiagnozowano niski poziom wiedzy i świadomości nt. roli zielonych zawodów w kontekście średnio- i długoterminowych trendów rozwojowych (zarówno wśród przedsiębiorców, osób bezrobotnych, jak i pracowników instytucji rynku pracy). Niska świadomość objawia się w szczególności brakiem umiejętności powiązania tradycyjnych zawodów z ich wpływem na środowisko (wnioski raportu z badań realizowanych w ramach projektu: „Analiza zapotrzebowania na zawody związane z zieloną gospodarką w subregionie płockim” XI.2012). Innowacyjność projektu przejawia się również w wymiarze form wsparcia uczestników rynku pracy, zarówno po stronie popytu, jak i podaży na pracę. Na obszarze realizacji projektu nie zidentyfikowano nowatorskich, a tym bardziej kompleksowych instrumentów redukcji bezrobocia wśród młodych osób bezrobotnych i budowania, a następnie podtrzymywania ich zainteresowania uzyskiwaniem niszowych umiejętności/kwalifikacji w nowych zawodach.


Skuteczność:

 


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

Produkt finalny 1 – Model identyfikacji zielonych zawodów w obszarze zielonej gospodarki

  • Opis nowego zawodu Ekotechnolog,
  • Interaktywna baza zielonych zawodów,
  • Model wizyt studyjnych

Produkt finalny 2 – Model budowy instrumentu wspierającego zainteresowanie zielonymi zawodami

  • Program doskonalenia doradców zawodowych w zakresie trendów rozwojowych zielonej gospodarki,
  • Program kształcenia i doskonalenia osób bezrobotnych do 24. r.ż. w zakresie Ekotechnolog,
  • Program zajęć praktycznych dla osób bezrobotnych do 24. r.ż. realizowanych u pracodawców z obszaru zielonej gospodarki,
  • Laboratorium zielonych zawodów (funkcjonujące przy Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku oraz przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Płocku).
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport ewaluacja zewnętrzna.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany