ZIELONE HORYZONTY – Podlaska Trasa Dziedzictwa Kulturowego kierunkiem reorientacji zawodowej na obszarach wiejskich

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr
Odbiorcy:
  • Mieszkańcy gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast do 25 tys. mieszkańców
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby odchodzące z rolnictwa
Użytkownicy:
  • Administracja samorządowa
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje szkoleniowe
  • Organizacje pozarządowe
  • Przedsiębiorcy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem braku wystarczającej liczby nowych miejsc pracy poza sektorem rolnictwa w gminach wiejskich.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model kreowania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich pod nazwą „Km Zero”. Rozwiązanie bazuje na założeniach włoskiego modelu „Km 0”, który zakłada skrócenie łańcucha dystrybucji – klient może nabyć dany produkt bezpośrednio w miejscu jego wytworzenia, widząc kolejne etapy produkcji, poznając kulturę i konkretnych ludzi zaangażowanych w ten proces. Sprawne funkcjonowanie modelu zapewnia system akredytacji i gwarancji jakości produktów, szkolenia podnoszące kwalifikacje producentów i usługodawców oraz położenie nacisku na promocję gospodarstw rolnych znajdujących się w sieci. Bezpośrednia sprzedaż produktów i usług związanych z tradycją i dziedzictwem kulturowym danego regionu przyczynia się do podniesienia atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich, a co za tym idzie do wsparcia reorientacji zawodowej uczestników projektu. Warunkiem powodzenia jest ścisła współpraca samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, instytucji szkoleniowych oraz rolników i przedsiębiorców, którzy są zaangażowani w budowanie markowej sieci dystrybucji produktów i usług bezpośrednio na wsi.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez samorządy lokalne, które dążą do skutecznej reorientacji zawodowej rolników, jak również do podniesienia atrakcyjności turystycznej swojej gminy. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane do osób zatrudnionych w rolnictwie, zainteresowanych zmianą profilu działalności zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 50. roku życia.


Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:

W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnerów włoskich – Veneto AGRICULTURA oraz Centro Sviluppo Commercio Turismo e Terziario Veneto. Pierwsza z wymienionych instytucji jest regionalnym przedsiębiorstwem publicznym, które podejmuje działania na rzecz komercjalizacji produktów regionalnych. Veneto AGRICULTURA działa na rzecz podniesienia jakości produkcji żywności, która przekłada się na wzrost zaufania między producentami i konsumentami. Organizacja zajmuje się certyfikacją żywności, wspiera badania naukowe oraz zachęca do lepszego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego. Centro Sviluppo Commercio Turismo e Terziario Veneto jest instytucją szkoleniową, która organizuje szkolenia z zakresu handlu, turystyki i usług, jak również prowadzi badania naukowe w zakresie socjologii, ekonomii i zarządzania. Nadrzędną misją organizacji jest propagowanie idei kształcenia ustawicznego wśród przedsiębiorstw.

Głównym obszarem współpracy parterów było zaadaptowanie do warunków polskich modelu „Km 0”, który ma się przyczynić do rozwoju regionalnej oferty produktów i usług oraz zwiększenia atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich, a w efekcie poprawy sytuacji materialnej jej mieszańców. Partnerzy z Włoch aktywnie uczestniczyli w realizacji projektu, m.in. w ramach wizyt studyjnych, konsultacji eksperckich oraz cyklu szkoleń dla uczestników, w trakcie których przygotowano materiały promocyjne i wizualizacyjne pozycjonujące gospodarstwo i ofertę modelu na terenie gminy (ulotki, plakaty, szyldy i drogowskazy) oraz w Internecie.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Publikacja pt.: „Kilometr Zero – NOWE METODY PROMOCJI MIEJSC PRACY NA OBSZARACH WIEJSKICH. ADAPTACJA MODELU WŁOSKIEGO”
    Opisuje założenia włoskiego modelu „Km 0” w zakresie dywersyfikacji działalności rolniczej, dobre praktyki wypracowane w wyniku współpracy z partnerami zagranicznymi oraz rezultaty wdrożenia rozwiązania na przykładzie 8 gmin województwa podlaskiego (Białowieża, Boćki, Ciechanowiec, Drohiczyn, Michałowo, Płaska, Puńsk, Tykocin).

  • Mapa Podlaskiej Trasy Dziedzictwa Kulturowego
    Zawiera ofertę 16 gospodarstw wchodzących w skład sieci „Km Zero” wraz z regulaminem przystąpienia do sieci nowych członków.
Załącznik: application/zipProdukt WP.zip
Beneficjent:
  • Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Rodzaj produktu:
  • produkt współpracy ponadnarodowej
Status produktu/rozwiązania:
  • PWP opracowany