31 maja 2013

II Krajowe Forum Partnerskie - podsumowanie Wydrukuj

15 maja 2013 roku w Centrum Zielna w Warszawie odbyło się drugie Krajowe Forum Partnerskie (KFP). Spotkanie było przeznaczone dla beneficjentów realizujących projekty innowacyjne w poszczególnych obszarach wsparcia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w celu umożliwienia wymiany informacji i doświadczeń w obszarze działań upowszechniających i włączających produkty do głównego nurtu praktyki i/lub polityki. W KFP udział wzięło 29 beneficjentów projektów innowacyjnych (Zatrudnienie i integracja społeczna - 21, Adaptacyjność - 4, Edukacja i Szkolnictwo wyższe - 3, Dobre rządzenie – 1 oraz 9 przedstawicieli Krajowej Instytucji Wspomagającej.

Formuła KFP zakładała pracę przy stolikach tematycznych, w których znalazły się projekty pogrupowane z uwzględnieniem kryteriów produktu i grupy docelowej oraz na zasadzie ich komplementarności. W pierwszej części spotkania beneficjenci prezentowali swoje projekty w ramach poszczególnych stolików, następnie wszyscy uczestnicy dyskutowali na temat dobrych praktyk w zakresie działań upowszechniających i włączających.

Stolik nr 1 - „Zatrudnienie 50+” poświęcony był przede wszystkim sposobom aktywizacji osób po 45 roku życia, promowaniu koncepcji kształcenia ustawicznego, godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Odrębną grupę zagadnień w ramach stolika stanowiły projekty z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej grup docelowych wymagających szczególnego wsparcia oraz ułatwiania wchodzenia na rynek pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Stolik nr 2 - „Interwencja socjalna/młodzież” skupiał projekty z obszaru zatrudnienie i integracja społeczna oraz edukacja i szkolnictwa wyższego. W szczególności przedstawiono projekty wypracowujące rozwiązania w zakresie wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży, aktywizacji osób bezrobotnych, współpracy z przedsiębiorstwami oraz modernizacji systemu edukacji.

Stolik nr 3 - „Niepełnosprawni/ekonomia społeczna grupował projekty” grupował projekty z obszaru zatrudnienie i integracja społeczna oraz dobre rządzenie poświęcone poprawie funkcjonowania instytucji ekonomii społecznej i administracji publicznej, sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz wsparciu przedsiębiorstw przechodzących procesy modernizacyjne.

Stolik nr 4 - „Godzenie ról zawodowych/rodzinnych/system/współpraca sfery biznesu i nauki” grupował projekty z obszarów: zatrudnienie i integracja społeczna, adaptacyjność oraz edukacja i szkolnictwo wyższe. Rozwiązania innowacyjne wypracowywane przez beneficjentów skupiały się przede wszystkim wokół przedsiębiorczości akademickiej oraz wzmocnienia kooperacji pomiędzy przedsiębiorcami a środowiskiem naukowym. Dwa projekty w ramach stolika nr 4 dotyczyły problematyki społecznej - godzenia życia zawodowego i rodzinnego, idei flexicurity oraz współpracy publicznych i niepublicznych jednostek działających na rzecz osób wykluczonych społecznie.

Formuła KFP spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony beneficjentów, którzy podkreślali, że jest to jedna z nielicznych okazji do poznania innych projektów innowacyjnych, wymiany doświadczeń związanych z pracą nad produktem finalnym oraz poznania ciekawych praktyk w zakresie rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań. W ocenie większości uczestników wydarzenie ułatwiło im poszukiwanie partnera do wspólnych działań upowszechniających i włączających (np. wizyty studyjne, udział w testowaniu produktów, wspólne konferencje, wymiana informacji). W trakcie KFP beneficjenci zgłaszali pomysły, które mogą wpłynąć na sukces procesów upowszechniania i włączania produktów finalnych. Wśród najważniejszych wniosków znalazły się m.in.: konieczność bezpośredniego dotarcia do osób zainteresowanych innowacyjnym rozwiązaniem, prezentowanie konkretnych korzyści z wypracowanych narzędzi, większe zaangażowanie decydentów w działania o charakterze upowszechniającym i włączającym, zmiana formy promowania z pasywnej na aktywną przy wykorzystaniu na szerszą skalę nowoczesnych środków przekazu.

zip2 KFP - zdjęcia