15 marca 2013

Seminarium dotyczące projektu "Kalkulator Kosztów Zaniechania – innowacyjny mazowiecki model prowadzenia lokalnej polityki społecznej" Wydrukuj

W dniu 13 marca 2013 roku przedstawiciele Krajowej Instytucji Wspomagającej uczestniczyli w seminarium organizowanym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, które realizuje innowacyjny projekt testujący „Kalkulator Kosztów Zaniechania – innowacyjny mazowiecki model prowadzenia lokalnej polityki społecznej”. Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej.

Seminarium, które zgromadziło przedstawicieli instytucji pomocy i integracji społecznej, świata nauki i organizacji pozarządowych z województwa mazowieckiego, miało na celu prezentację założeń projektu, który znajduje się obecnie na etapie oceny strategii wdrażania. W trakcie seminarium odbyły się równie dwa panele dyskusyjne: jeden z udziałem przedstawicieli świata akademickiego, drugi z udziałem lokalnych decydentów oraz pracowników samorządowych instytucji pomocy i integracji społecznej na temat potrzeby wprowadzenia modelu aktywnej polityki społecznej oraz szacowania kosztów na realizacje zadań z obszaru polityki społecznej.

Kilka słów o projekcie:
Projekt służy opracowaniu nowatorskiego modelu pt. „Kalkulator Kosztów Zaniechania (KKZ)”, niestosowanego dotychczas w Polsce sposobu prowadzenia aktywnej polityki społecznej, poprzez wypracowanie i przetestowanie w 25 samorządach woj. mazowieckiego systemowych rozwiązań innowacyjnych, w tym nowych narzędzi – umożliwiających obliczanie kosztów niepodejmowania aktywnych działań w odniesieniu do wybranych 10 kwestii społecznych. Wprowadzenie modelu umożliwi zwiększenie efektywności i spójności polityki społecznej w regionie, poprawę użyteczności i wzrost liczby programów społecznych realizowanych w gminach i powiatach. Projekt przyczyni się również do zwiększenia dynamiki rozwoju społeczno-gospodarczego regionu w bieżącym i kolejnym okresie programowania.

Model składać będzie się z sześciu elementów: Kalkulatora (K), Dyfuzora Innowacji Społecznych (DIS), Katalogu Innowacji Społecznych (KI), Sieci Liderów Innowacji (LI), Modelowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych (SRPS), Systemu Szkoleń. Rozwiązanie to jest przeznaczone przede wszystkim dla gmin i powiatów.

Więcej informacji na stronie projektu.