Zarządca w rolnictwie – transfer i adaptacja niemieckiego sposobu szkolenia w rolnictwie

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Lokalna Grupa Działania "Małe Morze"
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby odchodzące z rolnictwa
Użytkownicy:
  • Instytucje otoczenia biznesu
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: Zarządca w rolnictwie

Rozwiązanie odpowiada na problem niskiej aktywności zawodowej osób w wieku dojrzałym. Z drugiej strony wpisuje się w aktualny trend przechodzenia od małych gospodarstw rolnych w kierunku wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Zwiększa to liczbę osób 50+, które po rezygnacji z pracy na roli, zasilają rejestry osób bezrobotnych. Biorąc pod uwagę postępujący proces mechanizacji produkcji rolnej, istnieje jednak możliwość wykorzystania ich doświadczenia zawodowego w ramach nowego zawodu, jakim jest zarządca gospodarstwa rolnego.

Model przygotowuje do pełnienia funkcji zarządcy w rolnictwie i skierowany jest do osób 50+ posiadających doświadczenie w pracy w rolnictwie. Zawiera on założenia teoretyczne, opisuje proces i organizację szkolenia oraz przedstawia treści programowe. Zawiera także wzory dokumentów niezbędnych do szkolenia i pracy w charakterze zarządcy w rolnictwie.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być wykorzystywane przede wszystkim przez instytucje rynku pracy oraz instytucje/organizacje działające na rzecz rolników, np. izby rolnicze, lokalne grupy działania, ośrodki doradztwa rolniczego, szkoły rolnicze. Wypracowany model skierowany jest bezpośrednio do osób bezrobotnych w wieku 50+, które posiadają doświadczenie w pracy w rolnictwie.


Innowacyjność:

Rozwiązanie w prowadza na rynek edukacyjny nowy zawód: zarządca w rolnictwie. Jest on odpowiedzią na obecne zmiany zachodzące w polskim rolnictwie, stwarzające potrzebę funkcjonowania osób specjalizujących się w zarządzaniu wielkoobszarowymi, zmechanizowanymi gospodarstwami rolnymi. Wdrożenie programu szkolenia nie wymaga nadmiernych nakładów, nie jest kosztowne ani bardziej pracochłonne od nauki innych zawodów rolniczych.


Skuteczność:

Badanie uczestników wykazało, że model jest skuteczny w stosunku do osób 50+, posiadających wykształcenie minimum zawodowe, najlepiej o kierunku rolniczym. Ponadto nie jest on skomplikowany, nie wymaga ponoszenia dużych nakładów. Wdrożenie nowego zawodu w Polsce może być opłacalne z szerszej perspektywy społecznej. Stworzy bowiem nowe miejsca pracy, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie stopy bezrobocia, z reguły wyższej właśnie na obszarach wiejskich.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Elementy organizacyjne szkolenia: trenerzy, rekrutacja uczestników, organizacja wykładów, warsztatów, konsultacji, praktyk, egzaminów.
  • Elementy merytoryczne szkolenia: treści programowe w ramach modułu – zarządzanie, oraz modułu – rolnictwo.
  • Wzory niezbędnych dokumentów: rekrutacyjnych, szkoleniowych, przykładowe karty pracy, wzory dokumentów niezbędnych zarządcy w pracy.
  • Film instruktażowy: wyjaśniający definicję zarządcy w rolnictwie, prezentuje pracę zarządcy w niemieckich gospodarstwach, argumentujący potrzebę wprowadzenia takiego zawodu w Polsce.

 

Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Lokalna Grupa Działania "Małe Morze"
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany