Model aktywizacji zawodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci pozostających bez zatrudnienia

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Ingeus Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Osoby bezrobotne
  • Rodzice
Użytkownicy:
  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaModel aktywizacji zawodowej rodziców samotnie wychowujących dzieci pozostających bez zatrudnienia


Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem długiego pozostawania poza rynkiem pracy rodziców samotnie wychowujących dzieci. Taki stan rzeczy wynika z niskiego poczucia własnej wartości, problemów rodzinnych, niskiej motywacji do działania, jak również braku wiedzy i doświadczenia w zakresie poszukiwania pracy. Z drugiej strony obsługa tej grupy osób przez publiczne instytucje rynku pracy nie zawsze gwarantuje skuteczność w postaci podjęcia przez nie pracy.

Wypracowany model aktywizacji zawodowej opiera się na założeniu, że nie ma ludzi niezatrudnialnych. Obejmuje pięć głównych elementów: standard usługi aktywizacyjnej, rolę dedykowanego doradcy, mapę sojuszników, współpracę z pracodawcami oraz publicznymi instytucjami rynku pracy. Rozwiązanie zakłada indywidualne podejście doradcy do osoby bezrobotnej. Rodzaj interwencji i zakres wsparcia jest dostosowywany do potrzeb i możliwości danej osoby. Współpraca z instytucjami rynku pracy opiera się zaś na możliwości zlecania zadań związanych z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych podmiotom prywatnym.


Kto może skorzystać
:

Rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia przez instytucje rynku pracy, działające na rzecz aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, ze szczególnym uwzględnieniem bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci.


Innowacyjność
:

Wartość modelu polega na dostarczeniu w procesie aktywizacyjnym wsparcia dostosowanego do indywidualnych potrzeb osoby bezrobotnej. Indywidualne podejście do klienta, oraz przeświadczenie, że każdy jest zatrudnialny, wpływa na efekty pracy z klientem. Nastawienie na cel, jakim jest zdobycie satysfakcjonującej pracy, to główny wyznacznik pracy doradcy z klientem. Podejście, „że każdy dzień się liczy” wpływa na duże zaangażowanie w proces poszukiwania pracy. Ważną kwestią jest fakt, że każdy uczestnik posiada swojego indywidualnego doradcę. Dzięki liczbie 60-80 klientów przypadających na jednego doradcę, jest on w stanie efektywnie pracować z każdym z podopiecznych. Dla porównania w Powiatowym Urzędzie Pracy na 1 pośrednika pracy przypada ok. 750 klientów.


Skuteczność
:

Skuteczność modelu została potwierdzona wynikami projektu. Pierwotnie zakładano przywrócenie do zatrudnienia 30% spośród 100 bezrobotnych samotnych rodziców w ciągu 18 miesięcy. 80% uczestników to osoby długotrwale bezrobotne. W efekcie 52% samotnych rodziców podjęło zatrudnienie, z czego 70% utrzymało je przez minimum 3 miesiące.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

  • Rekomendacje dotyczące współpracy publicznych służb zatrudnienia z instytucjami niepublicznymi w zakresie świadczenia usług aktywizacyjnych dla grupy bezrobotnych, samotnych rodziców.

  • Opis kompetencji doradców i procedury rekrutacyjne zawierający zestaw kompetencji i postaw poszukiwanych wśród kandydatów na stanowiska doradców oraz procedury i narzędzia do ich rekrutacji.

  • Program przygotowywania doradcy do pracy z uczestnikami projektu zawierający program wdrażania doradców wraz z zestawem materiałów dla osoby wdrażającej oraz materiałami dla nowo zatrudnionych doradców.

  • Standard usługi aktywizacyjnej zawierający charakterystykę poszczególnych etapów i działań podejmowanych w ich trakcie oraz optymalnej oferty wsparcia warsztatowo – szkoleniowego udostępnianej uczestnikom.

  • Program warsztatów dla bezrobotnych samotnych rodziców zawierający zagadnienia związane np. z prowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej, pisaniem CV, poszukiwaniem ofert pracy w Internecie, obejmujący także wskazówki metodyczne dla prowadzących – doradców jak również poradniki do samodzielnego wykorzystania przez uczestników.

  • Mapa sojuszników uwzględniająca instytucje i podmioty, które oferują wsparcie komplementarne do działań podejmowanych w projekcie.

  • Schemat współpracy z pracodawcami lokalnymi uwzględniający rozpoznawanie potrzeb pracodawców lokalnych, budowanie bazy ofert oraz zachęcania do zatrudniania uczestników projektu.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Ingeus Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Strona www:

http://ingeus.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany