Telepracownik przyszłości – innowacyjny model aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych absolwentów

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Eureka Sp. z o.o.
Odbiorcy:
  • Absolwenci
  • Osoby niepełnosprawne
  • Uczelnie wyższe
  • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
  • Pozostali uczniowie
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaMAZON – Model Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych

Rozwiązanie odpowiada na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Dysfunkcje ruchowe utrudniają osobom niepełnosprawnym podjęcie pracy w trybie „stacjonarnym”. Ponadto obserwuje się trudną sytuację absolwentów wkraczających na rynek pracy spowodowaną brakiem doświadczenia zawodowego.

Model MAZON zbudowany został zgodnie z zasadami zarządzania jakością. Opiera się na procesach złożonych z działań i decyzji doprowadzających z punktu wyjściowego do końcowego (pożądanego). Wyjściowymi punktami są sytuacje typu: „osoba niepełnosprawna zgłasza się do instytucji rynku pracy”, a wyjściowymi działania, np. „podpisanie umowy o pracę” lub przejście do innego procesu. W ramach modelu wyróżniono 5 głównych procesów: tworzenie systemu wsparcia, pozyskanie osoby niepełnosprawnej, wsparcie osoby niepełnosprawnej, pozyskanie przedsiębiorcy oraz wsparcie tego przedsiębiorcy. Podmiotami występującymi w modelu są instytucje rynku pracy, osoby niepełnosprawne oraz przedsiębiorcy. Instytucje rynku pracy pełnią role kreatora przestrzeni aktywizacji zawodowej w procesie pozyskania, rolę mediatora w procesie wsparcia doprowadzając w konsekwencji do integracji instrumentów rynku pracy w procesie tworzenie systemu wsparcia.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie kierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli instytucji rynku pracy jako inicjatora działań aktywizacyjnych, ale także do pracodawców planujących zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Proponowany model pozwala także samym osobom niepełnoprawnym na pokonanie barier uniemożliwiających im podjęcie i utrzymanie zatrudnienia.


Innowacyjność:

Elementem wartym uwagi jest uwzględnienie w ramach cyklu szkoleń i staży formułę flexicurity. Firmy współpracujące przy tworzeniu modelu dysponowały dużym potencjałem wdrażania elastycznych form zatrudnienia. Istotne jest także zastosowanie rozwiązań biznesowych w środowisku instytucji rynku pracy, tzn. kompleksowego zarządzania jakością oraz systemu zarządzania jakością. Ponadto ciekawym rozwiązaniem w ramach modelu jest połączenie rozproszonego dotychczas środowiska rynku pracy poprzez proces: tworzenie systemu wsparcia (każda organizacja biorąca udział w procesie dzieli się swoimi zasobami w celu wzmocnienia efektywności aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych).


Skuteczność:

Na etapie ewaluacji modelu potwierdzono jego skuteczność mierzoną zdobytą wiedzą zawodową przez osoby niepełnosprawne. Wskazują na to zarówno opinie tych osób, jak i pracodawców, którzy prowadzili staże dla osób niepełnosprawnych w swoich przedsiębiorstwach.

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik opisujący model MAZON

Podręcznik zawiera: opis poszczególnych procesów, liczbę i opis kroków wchodzących w skład poszczególnych procesów, mapę dokumentów związanych z poszczególnymi procesami oraz słownik terminologiczny wyjaśniający specyficzne słownictwo występujące w opisie modelu.

Załącznik: application/zipprodukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Eureka Sp. z o.o.
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka.doc
Strona www:

www.eurekagroup.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany