Nowe możliwości we wspieraniu przedsiębiorczości osób pozostających bez zatrudnienia, będących w trakcie ostatniego roku nauki

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość" Oddział Terenowy w Gdańsku
Odbiorcy:
  • Osoby do 25 roku życia
  • Osoby niepracujące
  • Osoby planujące rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązaniaModułowy program wsparcia doradczo-szkoleniowego w zakresie przedsiębiorczości młodych osób pn. „Program Kierunek Biznes”

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z niską aktywnością osób młodych poniżej 26. roku życia w wykorzystywaniu skutecznych form zatrudnienia w oparciu o uruchamianie działalności gospodarczej.

Kluczowe przyczyny tego zjawiska to niewystarczające przygotowanie do zachowań przedsiębiorczych, brak pomysłów na własny biznes, niska wiedza biznesowa oraz małe doświadczenie i brak praktyki zawodowej. Osobom tym bardzo często brak podstawowego przygotowania do prowadzenia firmy, wzorców biznesowych. Instrumenty w zakresie wspierania przedsiębiorczości osób młodych są ponadto niewystarczające i niezbyt efektywne.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu wzrost zdolności do uruchamiania działalności gospodarczej wśród młodych osób pozostających bez zatrudnienia, będących w trakcie ostatniego roku nauki.

W ramach rozwiązania wypracowano modułowy, nowatorski Program Kierunek Biznes, który ma młodym ludziom pomóc przygotować się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej jeszcze na etapie nauki, aby mogli zapoznać się ze specyfiką tego typu aktywności zawodowej. Wsparciem mają im służyć doświadczeni mentorzy. Poprzez zastosowanie gier symulacyjnych, szkolenia oraz doradztwo młodzi ludzie nabywają wiedzę oraz doświadczenie, dzięki którym mogą przygotować się do prowadzenia własnego biznesu.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą skorzystać instytucje rynku pracy.


Innowacyjność:

Innowacyjność w wymiarze grupy docelowej: program nastawiony jest na wspieranie odbiorców, którzy do tej pory nie byli wspierani, nie otrzymywali wsparcia „szytego na miarę” od instytucji rynku pracy. Interwencja w ramach projektu skierowana jest do wybranej grupy osób młodych <26 zarejestrowanych w PUP. Spełniają oni dodatkowe kryteria, gdyż są to jeszcze uczniowie/studenci ostatniego roku nauki (zatem nie absolwenci do których wsparcie PUP jest zwyczajowo kierowane), zarówno na poziomie szkolnictwa zawodowego, jak i średniego czy wyższego, w wymiarze wieczorowym lub zaocznym i równocześnie zainteresowanych uruchomieniem działalności gospodarczej.
Innowacyjność w wymiarze problemu: dotychczas w polityce wpierania przedsiębiorczości problemy wynikające z niewielkiej wiedzy i umiejętności młodych, uczących się osób <26, do uruchamiania działalności gospodarczej nie były wystarczająco uwzględnione w działaniach instytucji rynku pracy, a zwłaszcza urzędów pracy.
Innowacyjność w wymiarze form wsparcia: stosowane dotychczas wobec tej grupy osób formy wspierania zachowań przedsiębiorczych są wykorzystywanymi standarowo przez PUP instrumentami, niedostosowanymi do potrzeb i potencjału młodych ludzi, którzy chciieliby uruchomić działalność.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Program i scenariusz Warsztatu Inicjującego Pomysły Biznesowe (oparty jest na rozwiązaniach i doświadczeniach partnera ponadnarodowego)
  • Metodologia Poradnictwa Zawodowego ukierunkowanego na wstępną konfrontację pomysłu biznesowego, badanie kompetencji i dobór miejsca stażu menadżerskiego.
  • Metodologia Stażu Menedżerskiego oparta o współpracę z mentorem, który w trakcie stażu wspiera stażystę w procesie uruchamiania własnej działalności (metodologia adaptuje częściowo doświadczenia partnera ponadnarodowego).
  • Program i scenariusz Symulacji Biznesowej – nowe narzędzie edukacyjne oparte o platformę internetową, służące przećwiczeniu decyzji związanych z prowadzeniem firmy w symulowanych warunkach biznesowych (koncepcyjnie zbudowane na bazie doświadczeń hiszpańskich).
  • Metodologia Doboru Szkoleń i Doradztwa uzupełniających luki kompetencyjne wskazane w trakcie poradnictwa zawodowego, staży menadżerskich i potwierdzone wynikami Symulacji Biznesowej.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość" Oddział Terenowy w Gdańsku
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport końcowy.pdf
Strona www:

www.swp.gda.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany