Kluby Amazonki – Twoją szansą

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Fundacja Ekspert – Kujawy
Odbiorcy:
  • Kobiety
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby bezrobotne
  • Osoby niepełnosprawne
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Organizacje pozarządowe
  • Osoby niepełnosprawne
  • Podmioty ekonomii społecznej
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane ze zatrudnialnością osób chorujących na nowotwory (szczególnie piersi). Choroba i związane z nią leczenie często ograniczają w sposób znaczący aktywność społeczną i zawodową kobiet, które mają trudności z powrotem do poprzedniego stylu życia. Z jednej strony dalej potrzebna jest im rehabilitacja zdrowotna, z drugiej strony kobiety np. po mastektomii potrzebują wsparcia oraz poczucia bycia potrzebną.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu wypracowanie nowych metod metod/narzędzi podtrzymania aktywizacji społecznej i zawodowej kobiet po chorobie nowotworowej piersi, poprzez opracowanie, przetestowanie i wdrożenie modelu działania klubów amazonki.

W ramach rozwiązania powstał model funkcjonowania klubu amazonki skierowany do kobiet po mastektomii, zakładającego udzielanie wsparcia oraz uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach aktywizacyjnych. Opracowane w projekcie narzędzia zakładają m.in działania w zakresie aktywizacji zawodowej; szkolenia zmieniające zawód lub podnoszące/aktualizujące kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy; stosowania nowych technologii informatycznych na poziomie zaawansowanym; praktyczne opracowanie wzorcowych wniosków o dofinansowanie własnej działalności gospodarczej.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania może skorzystać kadra klubów amazonek.

Innowacyjność rozwiązania:

Innowacja polega na udostępnieniu klubom amazonki kompleksowego systemu wsparcia kobiet po chorobie nowotworowej a także na przygotowaniu modelu wspierania w/w klubów przez kluby wiodące (w województwie). Model wprowadza szereg nowych form i metod aktywizacji społeczno – zawodowej a także form wspierania. Zaproponowane w projekcie formy wsparcia są w większości nowatorskie w odniesieniu do dotychczasowych działań klubów amazonki. Niektóre z tych działań były prowadzone przez pojedyncze kluby, ale nie funkcjonuje model przenoszenia tych doświadczeń. Nowymi formami działań są w projekcie: działania w zakresie aktywizacji zawodowej; szkolenia zmieniające zawód lub podnoszące/aktualizujące kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy; stosowania nowych technologii informatycznych na poziomie zaawansowanym; praktyczne opracowanie wzorcowych wniosków o dofinansowanie działalności. Stworzenie modelu działania klubów w terenie, jak i na szczeblu wojewódzkim, umożliwia poszczególnym klubom dobór działań dostosowanych do potrzeb ich członkiń. W szczególności nowatorskie są formy aktywizacji niepracujących kobiet po chemioterapii . Poza obszarem działań statutowych klubów amazonki pozostawała sfera oceny możliwości podejmowania pracy, aktualizacji umiejętności zawodowych, czy umiejętności poruszania się po rynku pracy.


Skuteczność:

Wyniki raportu ewaluacyjnego jednoznacznie wskazują, że wszystkie działania zostały bardzo pozytywnie ocenione, a 100% wskazanie na konieczność realizowania tego typu działań w klubach amazonki stanowi jednoznaczną odpowiedź na pytanie o skuteczność i użyteczność produktów finalnych, odpowiadających w pełni na potrzeby grupy docelowej.

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik funkcjonowania klubu amazonki. Jest to zestaw przetestowanych działań klubu, z którego konkretne kluby będą mogły wybrać działania stosownie do swoich potrzeb.
  • Poradnik funkcjonowania sieci wsparcia Unii Wojewódzkiej klubów amazonek. Jest to próba wskazania działań przekraczających możliwości poszczególnych klubów, a niezbędnych dla udzielenia efektywnego wsparcia kobietom po mastektomii.
  • Poradnik utrzymania aktywności społecznej i zawodowej amazonek. Podręcznik skierowany do kobiet po mastektomii, który zawiera zarówno materiały motywujące do utrzymania dalszej aktywności życiowej i społecznej po chorobie onkologicznej, jak i praktyczne wskazówki dotyczące możliwości korzystania z działań klubów amazonek.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Fundacja Ekspert-Kujawy
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka projektowa.pdf
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany