Adaptacja modelu "WellBox" jako narzędzia wydłużenia wieku aktywności zawodowej na mazowieckim regionalnym rynku pracy

Obszar wsparcia:
  • Zatrudnienie i integracja społeczna
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym
Beneficjent: Uniwersytet Warszawski
Odbiorcy:
  • Osoby wykluczone społecznie
  • Osoby po 45/50 roku życia
  • Osoby niepracujące
Użytkownicy:
  • Instytucje rynku pracy
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problemy związane z funkcjonowaniem publicznych służb zatrudnienia, jeśli chodzi o działania aktywizacyjne do różnych grup bezrobotnych ze szczególnym uwzględnieniem osób powyżej 45. roku życia, które poszukują zatrudnienia.

Celem zaproponowanego rozwiązania jest wzmocnienie aktywnych form zatrudnienia i stworzenie wzajemnych relacji miedzy publicznymi służbami zatrudnienia, bezrobotnymi oraz pracodawcami w taki sposób aby powstało realne partnerstwo, wymiana informacji i aby zminimalizować koszty związane z przywracaniem osoby bezrobotnej na rynek pracy.
W ramach projektu został opracowany tzw. model Wellbox, który stanowi procedurę zatrudnienia pracowników o poszukiwanych przez pracodawców cechach i późniejszego ich wyszkolenia w oczekiwanych specjalnościach. Istotną cechą narzędzia jest doprowadzenie osoby bezrobotnej do zatrudnienia dopiero wówczas wyuczenie zawodu lub nadanie określonych umiejętności, ponieważ nauka zawodu w środowisku, w którym praca będzie potem wykonywana jest skuteczniejsza. W tzw. okresie przygotowawczym osoba bezrobotna zdobywa umiejętności miękkie dotyczące funkcjonowania w środowisku pracy, ponadto zostaje dla niej opracowany plan rozwoju (ścieżka zatrudnienia) określające cele zawodowe a sama osoba przebywa pod nadzorem mentorskim ze strony pracodawcy.

Proponowane rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza w branżach, w których wykonywanie pracy na określonym stanowisku nie wymaga długotrwałego przygotowania zawodowego i wiedzy przekraczającej wymiar ogólny (usługi pocztowe; usługi transportowe; usługi logistyczne; obsługa maszyn i urządzeń niewymagających długotrwałego szkolenia; zarządzanie obiektami biurowymi – recepcja, zarządzanie pocztą wewnętrzną i zewnętrzną, sprzątanie i ochrona mienia, pielęgnacja terenów zielonych, usługi gastronomiczne, itp.), a są łatwe do objęcia bez względu na ewentualne braki w wykształceniu.


Kto może skorzystać:

Z rozwiązania mogą korzystać pracownicy publicznych służb zatrudnienia oraz pracodawcy, którzy poszukują nowych pracowników.


Innowacyjność:

Proponowana w projekcie innowacja polega na odmiennym podejściu do koncepcji przygotowania do podjęcia pracy w zawodzie. Różnica pomiędzy tym modelem a tradycyjnym systemem szkoleń polega na tym, że podstawowy warunek – doprowadzenie do zatrudnienia osoby poszukującej pracy – jest realizowany na początku ścieżki szkoleniowej, a nie na jej końcu (innowacyjność w procesie zatrudnienia). Warto zwrócić uwagę, że proponowany model nie ogranicza się do rynku pracy, ale może być traktowany jako model do wykorzystania w polityce społecznej w szerszym kontekście np. pracy z osobami wykluczonymi społecznie. Całość działania ma za zadanie stworzenie efektywnego układu współpracy pomiędzy pracodawcami, urzędem pracy oraz osobą poszukującą pracy.

Model zakłada też indywidualizację obsługi klientów (zarówno przedsiębiorców jak i pracowników), co w perspektywie podnosi efektywność zatrudnieniową realizowanych szkoleń, ponieważ tzw. uniwersalne szkolenia zawodowe, które nie są adresowane do konkretnych pracowników i pracodawców, w rzeczywistości nie przynoszą oczekiwanych skutków zatrudnieniowych.


Skuteczność:

Wyniki przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej wskazują, że zastosowanie modelu Wellbox w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych obniża koszty doprowadzenia do zatrudnienia, zwiększa efektywność oraz spełnia oczekiwania pracodawców, którzy otrzymują wykwalifikowanych na miejscu pracowników i nie tracą już czasu ani środków na dalsze przyuczanie ich do pracy.

Ponadto zaproponowane rozwiązanie stanowi ciekawe rozwiązanie dla powiatowych urzędów pracy, które wciąż mają problem ze zindywidualizowaniem oferty szkoleniowej. Efektywność zatrudnieniowa w projekcie wyniosła 56,7%. Również efektywność kosztowa czyli koszt ponownego zatrudnienia został oceniona wysoko ze względu na obniżenie liczby szkoleń przez zatrudnieniem do minimum i prowadzeniem ich na miejscu pracy, co zmniejsza koszty.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Podręcznik wdrażania modelu WellBox.PL dla Powiatowych Urzędów Pracy, który składa się z dwóch podstawowych części: część I to zasady budowy modelu i jego wdrożenia, część II to opis efektów zrealizowanego toku badawczego.

Dodatkowo zostały sporządzone:

  • Rekomendacje w zakresie zmian dotyczących polityki rynku pracy koniecznych do wdrożenia modelu WellBox.PL. Rekomendacje dotyczą zmian ustawowych oraz systemowych koniecznych do bezproblemowego wdrożenia Modelu WellBox.PL do praktyki instytucji rynku pracy.
Załącznik: application/zipPRODUKT FINALNY.zip
Beneficjent:
  • Uniwersytet Warszawski
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfRaport z ewaluacji zewnętrznej.pdf
Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany