Asystent Innowacji – adaptacja rozwiązań wspomagających współpracę sfery i nauki i biznesu z regionu Dolnej Austrii w województwie łódzkim
- Adaptacyjność
- wyodrębniony projekt współpracy ponadnarodowej
- Absolwenci
- Kobiety
- Pracownicy naukowi
- Przedsiębiorcy
- Studenci
- Absolwenci
- Kobiety
- Pracownicy naukowi
- Przedsiębiorcy
- Studenci
Rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznego wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie praktycznego wykorzystania nowoczesnych technologii.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie to model komercjalizacji wiedzy (działania związane z przenoszeniem wiedzy technicznej lub organizacyjnej i związanego z nią know-how do praktyki gospodarczej), który opiera się na funkcjonowaniu asystenta innowacji, czyli profesjonalnego pośrednika w kontaktach pomiędzy uczelniami i jednostkami badawczo-rozwojowymi a przedsiębiorstwami. W ramach kilkumiesięcznego stażu, asystent identyfikuje mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, luki kompetencyjne pracowników oraz przeprowadza diagnozę firmy pod kątem jej potencjału innowacyjnego, a następnie prezentuje wyniki swojej pracy w formie raportów. W trakcie trwania stażu asystenci mogą korzystać ze wsparcia doświadczonych konsultantów, którzy prowadzą doradztwo w zakresie praktycznych aspektów procesu komercjalizacji. Zwieńczeniem pracy pośrednika jest wstępna propozycja innowacyjnego rozwiązania dopasowanego do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa wraz z rekomendacjami w zakresie jego praktycznego wdrożenia. Korzyścią dla przedsiębiorstwa płynącą z zastosowania modelu jest pozyskanie wymiernego wsparcia eksperckiego.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe oraz przedsiębiorstwa zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresie komercjalizacji wiedzy. Funkcję asystenta innowacji mogą pełnić studenci ostatnich lat studiów, absolwenci, młodzi pracownicy naukowi oraz doktoranci.
Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:
W projekcie wykorzystano wieloletnie doświadczenie partnera austriackiego – Wydziału do Spraw Gospodarki, Turystyki i Technologii Rządu Dolnej Austrii, który realizuje program Asystenta Innowacji od 2002 r. Prezentowany model stał się również częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Dolnej Austrii na lata 2007-2013.
Głównym obszarem współpracy parterów było zaadaptowanie rozwiązania zwiększającego wykorzystanie wyników prac badawczych, w celu podniesienia poziomu innowacyjności przedsiębiorstw. Partner austriacki aktywnie uczestniczył w realizacji projektu, m.in. w ramach wizyt studyjnych, konsultacji eksperckich oraz wspólnej konferencji zorganizowanej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego. Współpraca ponadnarodowa przyczyniła się do wypracowania 14 raportów zawierających propozycje rozwiązań do wdrożenia w firmach, programu szkoleniowego adresowanego do Asystentów Innowacji oraz publikacji z założeniami modelu.
Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):
- Publikacja pt.: „Transfer wiedzy ze sfery nauki do przedsiębiorstw przez asystentów innowacji. Adaptacja programu Dolnej Austrii w regionie łódzkim”
Podsumowanie założeń modelu asystenta innowacji – zawiera opis wdrożenia modelu, studia przypadków wypracowane w ramach staży oraz zestaw rekomendacji dla podmiotów zainteresowanych jego praktycznym zastosowaniem.

- Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości

- produkt współpracy ponadnarodowej
- PWP opracowany