PROGRAM ROZWOJU i WSPÓŁPRACY
- Adaptacyjność
- projekt standardowy z komponentem ponadnarodowym
- Osoby pracujące
- Osoby uzależnione
- Administracja samorządowa
- Instytucje rynku pracy
- Kadra zarządzająca
- Organizacje pozarządowe
- Przedsiębiorcy
- Społeczności lokalne
- Związki zawodowe
Prezentowane rozwiązanie odpowiada na problem niedostatecznej liczby narzędzi umożliwiających rozwój zdolności adaptacyjnych pracowników i pracodawców przy jednoczesnym wykorzystaniu atutów związanych z położeniem geograficznym województwa lubelskiego.
Zaproponowane w projekcie rozwiązanie obejmuje zestaw narzędzi wzmacniających potencjał przedsiębiorstw w zakresie organizacji pracy i zarządzania zmianą, koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu1, koncepcji flexicurity2, znajomości uwarunkowań współpracy gospodarczej z Ukrainą, jak również wzmacniania dialogu społecznego między kluczowymi interesariuszami w regionie.
-----------------------------
1 Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility - CSR) - koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, także relacje z różnymi grupami interesariuszy. Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez organizacje biznesowe (przedsiębiorstwa) wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska i relacje z interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność.
2 Flexicurity (ang. flexibility – elastyczność, security – bezpieczeństwo) – koncepcja, tzw. złoty trójkąt, łącząca aktywną politykę rynku pracy, ideę kształcenia ustawicznego oraz nowoczesny system ochrony socjalnej, które sprowadzają się do łączenia elastyczności zatrudnienia z bezpieczeństwem zatrudnienia. W koncepcji tej szczególną uwagę poświęca się osobom z grup defaworyzowanych na rynku pracy, oferując im możliwość podnoszenia kwalifikacji w ramach szkoleń zawodowych i innych usług rynku pracy.
Kto może skorzystać:
Rozwiązanie może być stosowane przez związki zawodowe, organizacje pracodawców, przedsiębiorstwa, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe oraz jednostki administracji publicznej. Wsparcie w ramach projektu jest skierowane przede wszystkim do pracowników przedsiębiorstw.
Korzyści ze współpracy ponadnarodowej:
W projekcie zostało wykorzystane doświadczenie uczelni wyższej z Ukrainy (Wołyński Narodowy Uniwersytet im. Łesi Ukrainki w Łucku). Współpraca ponadnarodowa polegała głównie na wymianie informacji i doświadczeń oraz na stworzeniu platformy współpracy między województwem lubelskim a obwodem wołyńskim. W rezultacie współpracy polskich i ukraińskich ekspertów zostały opracowane publikacje podsumowujące (w postaci raportów) oraz baza wiedzy na platformę internetową.
Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):
- Raport pn. Możliwości rozwoju przedsiębiorstw i pracowników woj. lubelskiego w oparciu o potencjał rynku obwodu wołyńskiego na Ukrainie – obejmuje m.in. charakterystykę potencjału obwodu wołyńskiego i głównych obszarów jego aktywności gospodarczej na tle województwa lubelskiego (m.in. uwarunkowania społeczno-demograficzne, ekonomiczne, potencjał naukowo-badawczy); uwarunkowania prawno-organizacyjne prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie (m.in. rejestracja działalności gospodarczej na Ukrainie, prawo cele Ukrainy, państwowa regulacja działalności gospodarczej na Ukrainie, ulgi i preferencje dla inwestorów zagranicznych).
- Raport pn. Uwarunkowania prawno-organizacyjne tworzenia sieci wzajemnych powiązań – obejmuje m.in. diagnozę stanu wiedzy i możliwości zaangażowania polskich pracowników oraz polskich pracodawców na rynku ukraińskim, diagnozę możliwości zaangażowania instytucji dialogu społecznego w polskich i ukraińskich regionach przygranicznych, rekomendacje działań w zakresie redukcji barier w transferze pracodawców i pracowników na rynek ukraiński.
- Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”
- produkt współpracy ponadnarodowej
- PWP opracowany