ACTIV 50+ - instrumenty wspierające aktywność zawodową pracowników

Obszar wsparcia:
  • Adaptacyjność
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa
Odbiorcy:
  • Osoby pracujące
Użytkownicy:
  • Kadra zarządzająca
Opis rozwiązania:

Rozwiązanie odpowiada na problem niskiej aktywności zawodowej osób w wieku 50+. W 2012 roku, w województwie mazowieckim, wskaźnik zatrudnienia osób w tej grupie wiekowej wyniósł niespełna 36%, przy czym w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy były kobiety 50+, dla których wskaźnik zatrudnienia w 2012 roku na Mazowszu wyniósł zaledwie 29% (dla mężczyzn – 45,3%). Przyczyny niskiego poziomu zatrudnienia osób po 50. roku życia są złożone. Z jednej strony należą do nich konsekwencje polityki państwa lat dziewięćdziesiątych XX wieku, która doprowadziła do gwałtownego spadku poziomu zatrudnienia tych osób na przełomie wieków. Z drugiej strony przyczyniają się do tego negatywne stereotypy dotyczące pracowników 50+ wśród pracodawców i brak powszechnie stosowanych w polskich firmach rozwiązań z zakresu zarządzania wiekiem, które służyłyby zatrudnianiu starszych pracowników i utrzymywaniu ich zatrudnienia.

Rozwiązanie składa się z trzech elementów. Są to: poradnik polityki zarządzania wiekiem w mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) wraz z filmem promującym zarządzanie wiekiem i równość szans ze względu na wiek, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet; narzędzie diagnozujące kompetencje pracujących osób 50+ oraz nawigator przedsiębiorczości.

Zaproponowane rozwiązanie łączy w sobie następujące funkcje:

  • Edukacyjną – kadrze zarządzającej z sektora MŚP przekazuje informacje na temat zarządzania wiekiem oraz przedstawia przykłady dobrych praktyk, uświadamia im skutki starzenia się ludności. Jednocześnie, dla osób pracujących lub szukających zatrudnienia w wieku 50+, jest bogatym źródłem wiedzy na temat zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym weryfikacji ich pomysłów na firmę;
  • Diagnostyczną – dostarcza narzędzi pozwalających na autodiagnozę predyspozycji związanych z przedsiębiorczością oraz braków kompetencyjnych u osób w wieku 50+;
  • Instruktażową – kadrze zarządzającej z sektora MŚP przedstawia, w jaki sposób wprowadzić w firmie system zarządzania wiekiem, a osobom w wieku 50+ pomaga przejść przez proces tworzenia biznesplanu i zakładania firmy;
  • Motywacyjną – kadrę zarządzającą z sektora MŚP zachęca do wprowadzania sytemu zarządzania wiekiem, a osoby w wieku 50+ do aktywności zawodowej, pomaga też rozwiewać obawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kto może skorzystać:

Rozwiązanie jest skierowane do osób po 50. roku życia, zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach, oraz kadry zarządzającej w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Innowacyjność:

Istota rozwiązania polega na wypracowaniu sprzężonych ze sobą narzędzi, które przyczyniają się do przeciwdziałania przedwczesnemu "wypadnięciu" z rynku pracy osób po 50. roku życia przy zwiększaniu ich konkurencyjności na rynku pracy. Nowatorski charakter proponowanego zestawu narzędzi polega na jego interdyscyplinarnym charakterze, kompleksowości, połączeniu różnych typów metod, form i działań w celu utrzymania aktywności zawodowej pracowników w grupie 50+.

Skuteczność:

Elementy składowe (do zastosowania w praktyce):

  • Poradnik polityki zarządzania wiekiem w MŚP wraz z filmem promującym zarządzanie wiekiem i równość szans ze względu na wiek, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet

Poradnik skierowany jest do wszystkich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich firm. Znajdą tu oni informacje o tym, czym jest zarządzanie wiekiem, dlaczego nastawione jest ono przede wszystkim na osoby w grupie wiekowej 50+ i jakie korzyści może przynieść stosowanie rozwiązań z zakresu zarządzania wiekiem. W publikacji znajdują się porady dla tych, którzy będą chcieli te rozwiązania wdrażać w swoich firmach, a także użyteczne informacje kontaktowe, ktore mogą w tym pomóc.

  • Narzędzie diagnozujące kompetencje zawodowe osób pracujących 50+

Narzędzie służy do diagnozowania luk kompetencyjnych pracowników w kontekście wymogów stawianych na zajmowanych stanowiskach pracy oraz kompetencji w zakresie przedsiębiorczości.

  • Nawigator przedsiębiorczości

Nawigator uzupełnia zasoby polskiego Internetu w obszarze przedsiębiorczości i biznesu.

Beneficjent:
  • Miasto Stołeczne Warszawa
Fiszka projektowa: application/pdfFiszka.pdf
Strona www:

www.um.warszawa.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany