AGNITIO – innowacyjny model monitoringu losów absolwentów realizowany przy współpracy z branżowymi, medycznymi instytucjami samorządowymi

Obszar wsparcia:
  • Edukacja i szkolnictwo wyższe
Rodzaj projektu:
  • projekt innowacyjny
Beneficjent: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Odbiorcy:
  • Studenci
Użytkownicy:
  • Przedsiębiorcy
  • Uczelnie wyższe
Opis rozwiązania:

Nazwa rozwiązania: AGNITIO

Rozwiązanie wypracowane w projekcie odpowiada na problem niedostatecznej jakości dotychczasowych działań uczelni w zakresie monitorowania losów absolwentów.

Zaproponowane w projekcie rozwiązanie ma na celu wypracowanie modelu monitoringu losów zawodowych absolwentów uczelni. Jest to branżowy model monitoringu losów absolwentów regulowanych kierunków medycznych (lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne) realizowany przez uczelnie wyższe przy ścisłej współpracy z samorządami zawodowymi ww. zawodów, wykorzystujący regularnie zbierane i uaktualniane dane przez okręgowe izby lekarskie (OIL) i okręgowe izby pielęgniarek i położnych (OIPiP). Rozwiązanie zbudowane jest z modelu współdziałania uczelni wyższych kształcących w regulowanych kierunkach medycznych z samorządami zawodowymi lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych w zakresie przepływu, uzupełniania i wymiany informacji o losach absolwentów; aktów prawnych pozwalających na współdziałanie tych instytucji; narzędzi badawczych (zestawu ankiet wraz z instrukcją stosowania i interpretacji) opartych na danych gromadzonych przez OIL i OIPiP.

Po wprowadzeniu do aplikacji AGNITIO danych mailowych monitorowanej zbiorowości absolwentów system automatycznie generuje maila z prośbą o wypełnienie ankiet. Każdy z respondentów otrzyma link do ankiety. Po wypełnieniu kwestionariuszy przez absolwentów, system generuje podsumowanie wyników badania sondażowego, zawierające zestawienie ilości osób, które udzieliły różnego typu odpowiedzi oraz średnie wartości dla pytań, tam gdzie w odpowiedzi pojawiają się wartości liczbowe. Na podstawie podsumowania wyników osoba odpowiedzialna za monitoring losów absolwentów może przygotować raport z badań. Raport ten może być podstawą do prac nad podnoszeniem jakości kształcenia w uczelni. Wnioski z raportu mogą też być wykorzystywane przez jednostki organizacyjne uczelni odpowiedzialne za promocję i rekrutację w przekazie promocyjnym skierowanym do potencjalnych kandydatów na studia. Ważnym elementem modelu jest system informatyczny, polegający na zaimportowaniu danych pochodzących z OIL (w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów) oraz OIPiP (w przypadku pielęgniarek i położnych) oraz zautomatyzowanym przeprowadzeniu badań ankietowych uzupełniających informacje o losach absolwentów pochodzących z branżowych rejestrów medycznych. W skład modelu wchodzi także zestaw narzędzi do wdrożenia modelu monitoringu losów absolwentów regulowanych kierunków medycznych, tj. pakiety aktów i procedur prawnych umożliwiających w uczelni medycznej (publicznej/niepublicznej) na zaimplementowanie wypracowanego innowacyjnego modelu.


Kto może skorzystać:

Rozwiązanie może być stosowane przez uczelnie wyższe kształcące w regulowanych zawodach medycznych oraz studentów tych uczelni.


Innowacyjność:

Innowacyjnością w wypracowanym rozwiązaniu jest stworzenie branżowego systemu monitoringu losów absolwentów skierowanego do tej pory do pomijanych uczelni wyższych kształcących w regulowanych zawodach medycznych, ale także stworzeniu nowych, funkcjonalnych powiązań między UWKwRZM, a instytucjami branżowymi (OIL, OIPiP) czy włączeniu pracodawców do systemu monitoringu. System umożliwia łatwe pozyskiwanie informacji od kadry kierowniczej szpitali, przychodni czy innych placówek/firm świadczących usługi medyczne.


Skuteczność:

Do uzupełnienia po otrzymaniu raportu z ewaluacji produktu finalnego.


Elementy składowe (do zastosowania w praktyce)
:

Rozwiązanie jest systemem zbierania informacji o losach absolwentów kierunków lekarskich, pielęgniarskich i położniczych bazujący na kanałach komunikacji i zbierania informacji w oparciu o istniejące instytucje branżowe posiadające wiedzę o sytuacji zawodowej absolwentów złożony z:

  • Zeszytu I zawierającego „Zintegrowany model współdziałania uczelni wyższych kształcących w regulowanych kierunkach medycznych z samorządami zawodowymi lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych w zakresie przepływu, uzupełniania i wymiany informacji o losach absolwentów”.
  • Zeszytu II zawierającego akty prawne pozwalające na współdziałanie uczelni wyższych kształcących w regulowanych kierunkach medycznych z okręgowymi izbami lekarskimi i okręgowymi izbami pielęgniarek i położnych w zakresie przepływu, uzupełniania i wymiany informacji o losach absolwentów.
  • Zeszytu III zawierającego narzędzia badawcze rozszerzające innowacyjny model monitoringu losów absolwentów regulowanych kierunków medycznych (wraz z instrukcją stosowania i interpretacji) oparty na danych gromadzonych przez okręgowe izby lekarskie i okręgowe izby pielęgniarek i położnych.
  • Zeszytu IV zawierającego system informatyczny (opis, architektura, kod programu, płyta instalacyjna, instrukcja instalacji i obsługi) wspomagający przepływ, gromadzenie informacji, a także zautomatyzowane dokonywanie wstępnej analizy wyników.
  • Zeszytu V zawierającego Narzędzia wsparcia procesu implementacji modelu monitoringu losów absolwentów regulowanych kierunków medycznych, tj.:
  1. Pakiety aktów, procedur prawnych umożliwiających w uczelni medycznej (publicznej/niepublicznej) na zaimplementowanie wypracowanego innowacyjnego modelu.
  2. Narzędzia oceny rynkowości realizowanych kierunków/programów kształcenia.
  3. Podręcznik „Strategiczne zarządzanie uczelnią wyższą z uwzględnieniem zmieniającej się struktury socjo-ekonomicznej kraju, zasad równościowych oraz informacji pochodzących z systemu monitoringu losów zawodowych absolwentów.
  4. Szkolenie e-learningowe z wideo instruktażami prezentujące sposoby realizacji działań monitoringu.
Załącznik: application/zipProdukt finalny.zip
Beneficjent:
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Fiszka projektowa: application/mswordFiszka projektowa.doc
Raport z ewaluacji zewnętrznej: application/pdfraport_z_ewaluacji_zewnętrznej.pdf
Strona www:

www.pum.edu.pl

Rodzaj produktu:
  • produkt finalny projektu innowacyjnego
Status produktu/rozwiązania:
  • PI zwalidowany