Biblioteka Kiw

14 listopada 2012

Obowiązek stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych przez partnerów ponadnarodowych w przypadku refundacji wydatków z PO KL Wydrukuj

Pytanie:
IP2 został zgłoszony problem dotyczący stosowania progów wynikających z ustawy prawo zamówień publicznych dla wydatków ponoszonych przez partnerów ponadnarodowych, które następnie zostaną refundowane ze środków POKL. Przepisy dotyczące ustawy Prawo zamówień publicznych w różnych krajach przewidują  różne progi i jest to uzależnione od prawa krajowego każdego z państw. Z treści Wytycznych w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL wynika, iż w ramach  rozliczania kosztów współpracy ponadnarodowej w oparciu o zasadę wzajemności wynika, iż w ramach zadań wymagających zastosowania trybu zamówień publicznych powinny być stosowane procedury obowiązujące w kraju, który jest odpowiedzialny za dane zadanie. Nie oznacza to jednak, iż zasada ta obowiązuje również w przypadku, kiedy koszty ponoszone przez partnera są następnie refundowane ze środków PO KL.
 

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:
1.        Czy kraje zagraniczne winny się kierować własną ustawą, czy też winny stosować progi wynikające z ustawy obowiązującej na terenie Polski w sytuacji, kiedy koszty przez nich ponoszone są następnie refundowane ze środków PO KL.?
2.        Jeśli koszty finansowania zadań wymagających zastosowania trybu zamówień publicznych będą wymagały stosowania procedury obowiązującej w kraju, który jest odpowiedzialny za zadanie a koszty te następnie zostaną zrefundowane ze środków Po KL to jakie należy stosować przeliczniki kwot wynikające z zastosowania progów zawartych  w ustawie prawo zamówień publicznych?


Stanowisko IZ – e-mail z dn. 22.08.2012 r.


W sytuacji finansowania wydatków partnera ponadnarodowego z PO KL, parter  ten zobowiązany jest ponosić wydatki zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL. Jeżeli podmiot zagraniczny nie jest zobligowany do stosowania przepisów dotyczących zamówień  publicznych obowiązujących w jego kraju, wówczas powinien stosować zasadę konkurencyjności.


Odnośnie pytania o przelicznik kursów euro, jak wspomniano powyżej decydują przepisy obowiązujące w kraju partnera. W tych przepisach zatem trzeba szukać "przelicznika" euro, a nie w  rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2011 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych.